کد خبر: 3666
15/08/23 - 12:43 ب.ظ

رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز با بیان اینکه غیرت وعفت را در دو سطح معنایی ظاهری و باطنی می‌توان مطرح کرد، گفت: غیرت در لغت به معنای حفاظت از..

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، نشست تخصصی عفاف و حجاب با موضوع «تبیین غیرت علوی» ویژه آقایان به‌مناسبت دهه کرامت امروز، اول شهریور توسط معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری شیراز برگزار شد.
محمدجواد سلمان‌پور، رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز در این نشست تخصصی گفت: استکبار و دشمنان با راه‌اندازی جنگ نرم و تهاجم فرهنگی غیرت و عفت ما را هدف گرفته‌اند.
وی افزود: دشمنان در قالب جنگ نرم و تهاجم فرهنگی برنامه‌های متعددی برای غیرت‌زدایی و عفت کشی تدارک دیده‌اند و با تضعیف غیرت و عفت در خانواده‌ها آن‌ها را بی خاصیت می‌سازند.
سلمان‌پور با بیان اینکه غیرت موجب تقویت عفت نیز می‌شود، گفت: غیرت از وقوع بسیاری انحرافات در جامعه جلوگیری می‌کند و باعث ایجاد امنیت و آرامش می‌شود و برعکس اگر در جامعه‌ای غیرت در مردان و زنان از بین برود آن جامعه خیلی زود تسلیم قدرت‌های شیطانی خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه غیرت وعفت را در دو سطح معنایی یعنی یک معنای ظاهری و رایج و دیگری معنای باطنی می‌توان مطرح کرد، گفت: غیرت در لغت به معنای پاسداری و حفاظت از دیگران است و عفت به معنای نگه‌داری از خود است.
وی بیان کرد: در اذهان مردم وقتی صحبت ازغیرت می‌شود همه متوجه مردان شده و آن را در مردان جست‌وجو می‌کنند و زمانی که ازعفت سخن به میان می‌آید همه به جست‌وجوی آن در زنان می‌پردازند، البته این در حالی است که هیچ یک از این خصوصیات مختص جنس خاصی نیست و همان‌طور که مردان دارای غیرت هستند زنان نیزغیرت دارند و به همان اندازه که باید یک خانم عفیفه باشد مرد هم باید عفت داشته باشد.
سلمان‌پور خاطرنشان کرد: امروز آنچه مسلم است، حتی بی‌غیرت‌ترین مردان هم هنگام ازدواج به دنبال زنان باعفت هستند و زنان بی‌عفت هنگام ازدواج غیرتمند بودن مرد گزینه مهمی برای او محسوب می‌شود.
رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم با اشاره به دو مثال از تاریخ و قرآن در خصوص سلطه دشمن بر جامعه اظهار کرد: تاریخ ثابت کرده که رضا پهلوی در زمان حکومت خود برای اینکه بتواند تسلط خود را بیشتر کند تلاش کرد با مطرح کردن بحث کشف حجاب عفت زنان و غیرت مردان جامعه را تضعیف سازد که به تدریج موفق هم شد به گونه‌ای که در زمان حکومت پسرش دیگر نیازی به زور نبود و زنان به راحتی بدون حجاب به خیابان‌ها می‌آمدند، در قرآن نیز آمده که فرعون هم برای استمرار سلطه خود از همین حربه استفاده کرد.
وی اضافه کرد: این دو مثال تاریخی و قرآنی علاوه بر اینکه جایگاه غیرت و عفت را به ما نشان می‌دهد به ما گوشزد می‌کند که با از بین رفتن این دو دشمنان بر ما سلطه پیدا کرده و انسان‌ها در برابر ارزش‌ها بی تفاوت می‌شوند.
سلمان‌پور، غیرت را به سه گروه غیرت ملی، ناموسی و دینی تقسیم کرد و گفت: این سه لازم و ملزوم یکدیگرند و اگر هر یک از بین برود آن دوی دیگر هم از بین خواهد رفت.
وی در پایان عفت را در معنای باطنی آن برخورد انسانی با مشترکات حیوانی تعریف کرد و افزود: انسان باید برای حفظ عفت خود بر تمایلات نفسانی خود غلبه کند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32