معاون فرهنگی مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانه النبی:

مقابله با بدحجابی اسیر پاس‌کاری بین دستگاهی شده است

کد خبر: 3225
15/08/01 - 8:33 ق.ظ

معاون فرهنگی مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانهالنبی گفت: بدون تردید در حوزه مشکل بدحجابی پاس‌کاری به این طرف و آن طرف مشاهده می‌شود، زیرا…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرگزاری فارس از قم، دشمن این بار با سلاح خود مسئله عفاف و حجاب را هدف قرار داده تا با گرفتن حجاب و پوشش از بانوان، کشور را در سراشیبی سقوط هدایت کند، زیرا بسیاری از بحران‌های نهاد خانواده و محیط‌های کاری از سوی زنان بدحجاب است، بانوانی که با رعایت نکردن حجاب خود سبب سست شدن بنیان خانواده‌ها و انجام ندادن فعالیت‌ها در محیط کار می‌شوند.

توطئه اخیر دشمن در زمینه ترویج بدحجابی از طریق نرم بوده، به طوری که افراد جامعه بدون آنکه متوجه باشند، بسیاری از ناهنجاری‌ها و جنبه‌های بدحجابی که دیروز تحمل آنها برایشان سخت و دشوار بود، با تکرار در امروز و فرداها این ناهنجاری برایشان به امری عادی تبدیل شده، در حالی که از این توطئه دشمن بی‌خبر هستند.

تعلل در این زمینه می‌تواند عواقب زیان‌باری را به همراه داشته باشد،‌ کما اینکه مادران نسل گذشته که بسیار به حجاب مقید بودند، امروز دست دخترانی در دستانشان است که چندان اعتقادی به مسئله حجاب ندارند. باید مورد موشکافی قرار گیرد که دختران این مادران آینده به چه سمتی تمایل پیدا می‌کنند.

حجت‌الاسلام محمد باقی معاون فرهنگی مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانه النبی در زمینه اهمیت مسئله حجاب، چالش‌ها و راهکارها به توضیحاتی می‌پردازد.

حجاب نیوز: مراجع و علما به طور مستمر در مورد وضعیت عفاف و حجاب هشدار دادند و در سخنرانی‌های خود بیان کردند که وضعیت عفاف و حجاب مطلوب نیست و در حال پس رفت است، چرا این وضعیت به وجود آمده است؟

وضعیت عفاف و حجاب مشخص است و آثار و ظواهر آن در جامعه مشاهده می‌شود، ولی دغدغه ما این است که به این مسائل به عنوان مشکل و تهاجم فرهنگی توجه جدی شود و به عنوان جنگ نرم واقعی باید مورد بررسی قرار گیرد.

هشدارها و توصیه‌ها در این زمینه لازم است، ولی کفایت نمی‌کند و باید این مسئله دغدغه عام شود، متاسفانه این دغدغه را حداقل در تمام رده‌ها مشاهده نمی‌کنیم و در حد علما، مراجع و دلسوزان واقع دینی است. این مسائل و آسیب‌های حوزه عفاف و حجاب بارها بیان می‌شود ولی آن را به عنوان اولویت در بسیاری از بخش‌ها مشاهده نمی‌کنیم و در حالی که این تهاجم فکری باید به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد در حالی که آنگونه که باید حساسیتی در این زمینه وجود ندارد.

حجاب نیوز: با توجه به معضل به وجود آمده در زمینه عفاف و حجاب چه راهکاری شما پیشنهاد می‌کنید؟

ابتدا باید بپذیریم و قبول کنیم که در زمینه حجاب تهاجم و حمله شده، البته تنها یک مرحله نبوده و هنوز ادامه دارد، اگر در زمینه عفاف و حجاب در کشور دقت کنیم، مشاهده می‌شود هر روز حتی به صورت مخفی مسائل جدیدی وجود دارد که باید به آن توجه شود و ظواهر جدیدی است که باید به آن توجه کنیم.

اگر در مرحله نخست توجه کردیم و پذیرفتیم این اتفاق افتاده به طور طبیعی دغدغه عمومی می‌شود و دفاع صورت می‌گیرد، ولی در بسیاری از رده‌ها باور نسبت به این مسئله که تهاجمی در زمینه عفاف و حجاب شده، وجود ندارد و هنوز کسی باور نکرده که در زمینه فرهنگی و به ویژه عفاف و حجاب به ما حمله شده است.

اگر روزی تمام رده‌ها از مردم عادی جامعه تا رده‌های بالاتر به این نتیجه برسند که در زمینه حجاب و عفاف مورد حمله قرار گرفتند، به طور مطلوب به اقدام و عمل می‌پردازند.

در اکثر مشکلات خاص فرهنگی، خانوادگی، پرونده‌های اخلاقی و مفاسد درصد فراوانی ردپای بدحجابی و بی‌حجابی مشاهده می‌شود، در کشور لازم است مردم بفهمند در این زمینه مورد حمله قرار گرفتند، اگر این باور صورت گیرد و بپذیریم و مردان متوجه شوند، همسر و دخترانشان در معرض حمله هستند و مسئول درک کند جامعه‌اش در معرض حمله است، اثرگذار فرهنگی این تهاجم دشمن را احساس کند، تا پای جان می‌ایستند.

حجاب نیوز: دشمن از چه راهی حجاب و عفاف را هدف قرار گرفته که ما نسبت به آن بی‌توجه هستیم؟

عفاف و حجاب جزو فرهنگ است، دشمن نیز در این زمینه‌ به کار جدی می‌پردازد، بنابراین مسئله عفاف و حجاب باید به عنوان دغدغه مطرح شود، حتی باید برنامه‌های ضد فرهنگی و ترویج برهنگی ماهواره‌ها بررسی شود، زیرا عمده دغدغه دشمنان ترویج بدحجابی است.

تمرکز دشمن بر این است که می‌خواهند القاء کنند اتفاقی نیفتاده چرا بزرگش می‌کنید و عده‌ای با عنوان اینکه مسئله خاصی نیست، مطرح می‌کنند بی‌دلیل به مسئله بدحجابی دامن می‌زنید، بنابراین به توطئه‌چینی می‌پردازند.

حجاب نیوز: وضعیت شهر قم از نظر عفاف و حجاب چه طور ارزیابی می‌کنید؟ در کدام بخش کم‌کاری صورت گرفته و سبب شده این شرایط برای شهر قم به وجود آید؟

اگر بخواهیم شهر قم را با کل کشور مقایسه کنیم از نظر ظاهری از وضعیت خوبی در زمینه حجاب نسبت به شهرهای دیگر برخوردار است، ولی از نظر جایگاه وضعیت حجاب این شهر مناسب نیست، بنابراین در این زمینه باید بیشتر به قم توجه شود.

به طور علنی اثر فرهنگی جایگاه شهر قم را در داخل و خارج از کشور مشاهده می‌کنیم، حتی بانوانی که خودشان اصلا پوشش خوبی ندارند زمانی که وارد قم می‌شوند اگر یک نفر بدپوشش را مشاهده کنند، چندین برابر وضعیت پوشش نامناسب آنها تقویت می‌شود.

احساس می‌شود شهر قم نیاز به توجه بیشتری در زمینه حجاب و عفاف دارد، زیرا قم در زمینه فرهنگی شهری مظلوم است و در زمینه فرهنگ، قم را رها کردند، در زیر پوست شهر با توجه به جایگاه آن زیاد اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد.

اصلی‌ترین مشکل فرهنگی مسئله نگاه به قم است، زیرا در زمینه فرهنگی هنوز باور نکردیم که اتفاقی در حال وقوع است آنهایی که باور کردند، بیان می‌کنند، قم خط مقدم است، فرماندهان در قم هستند و فکر می‌کنند تمام امکانات و تجهیزات در قم بوده، این دیدگاه سبب شکل‌گیری ویژگی پنهانی برای قم شده است.

حجاب نیوز: دشمنان هجمه‌هایی که در زمینه عفاف و حجاب دارند، به چه طریق وارد می‌کنند؟

احساس می‌کنیم بیشترین و خطرناک‌ترین هجمه در زمینه بی‌اهمیت جلوه دادن مسئله حجاب است، مخفی کردن اهمیت حجاب بیشترین صدمه را به همراه دارد.

دشمنان در فضای مجازی با استفاده از هر امکاناتی سعی می‌کنند، بدحجابی را ترویج دهند و در تمام فضاها منتظر کوچکترین بهانه هستند تا مسئله حجاب را بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت جلوه دهند.

حجاب نیوز: برخی از بانوان در خارج کشور با وجود ممنوعیت‌ها، فشارها و برخی آزار و اذیت‌ها حجاب را رعایت می‌کنند و اصرار به رعایت حجاب دارند، در حالی که برخی افراد در داخل کشور با وجود نداشتن مشکل در این زمینه به بدحجابی می‌پردازند.

این امر از چند بعد قابل بررسی است، در یک بعد انسان‌ها از هر موردی منع شوند، نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهند، حجاب از ریشه دینی و مذهبی برخوردار است، ولی با تبلیغاتی که خارج از ایران در حال انجام است، احساس می‌کنند خیلی این مسئله جنبه و اهمیت دینی ندارد.

دشمنان در نظر دارند، با تبلیغات خود مسئله حجاب را کم‌اهمیت جلوه دهند، بزرگترین مشکل در بحث حجاب و عفاف این است که با چندشاخگی نظریه‌پردازی در برخی مکان‌ها ایجاد مشکل می‌کند.

بدون تردید در حوزه مشکل بدحجابی پاس‌کاری به این طرف و آن طرف مشاهده می‌شود، زیرا مسئله چند وجهی است، اگر دغدغه ایجاد شود و هر کسی وظایف خود را انجام دهد، بدون تردید مسئله بدحجابی قابل کنترل است.

ججاب نیوز: با توجه به وضعیت حجاب در دوران کنونی موسسه و مرکز در چه حوزه‌ای وارد شده است؟

اکثر فعالیت‌های مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانه النبی در زمینه آسیب‌شناسی است، تمام زمینه‌های کاری مرکز در زمینه آگاهی‌بخشی و روشن کردن آسیب‌ها و مشکلات بخش حجاب است.

فعالیت‌های مرکز برای جامعه هدف خود و با توجه به امکانات از نظر کسانی که برنامه‌ها را بررسی کردند، خوب بوده و توانسته اثرگذاری لازم را داشته باشد و به اذعان فعالان فرهنگی کار را خوب انجام داده است.

این مرکز طرح خوش‌حجابی را ویژه گروه سنی هفت تا ۱۴ سال به منظور تثبیت حجاب و طرح حجاب مدارس را به منظور تشویق دانش‌آموزان به فرهنگ حجاب برگزار می‌کند و همچنین نوشت‌افزار، بازی و سرگرمی را در زمینه مبارزه با نمادهای ضددینی غرب در حوزه حجاب تولید کرده است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32