گفت‌وگوی هاجر مهرعلیان باحجاب نیوز

تبیین نقش زنان محجبه در ترویج حجاب

کد خبر: 3170
15/07/30 - 7:46 ق.ظ

حافظ قرآن کریم گفت: بنده همه مسلمانان را به آیه ۳۱ سوره مبارکه نور که خطاب به آقایان و خانم‌ها است، ارجاع می‌دهم که بر اساس این آیه هم خانم‌ها و هم آقایان..

هاجر مهر علیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حجاب به اقدام ارزشی خود در مورد تلاوت قرآن کریم در مسابقات بین‌المللی اردن بدون حضور آقایان اشاره و درباره آن توضیحاتی داده است. این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

خانم مهرعلیان کمی در ارتباط با خودتان بفرمایید؟

بنده هاجر مهرعلیان هستم که از سال ۸۳ شروع به حفظ قرآن کردم و در سال ۸۴ حافظ کل قرآن کریم شدم. از سال ۸۴ در مسابقات متعددی شرکت می‌کردم، مسابقات اخیری که شرکت کردم مسابقات کشوری اوقاف بود و در سال ۹۲ مسابقات ملی دانشجویی و مسابقات دارالقرآن استان تهران برگزار شد بنده شرکت‌کننده بودم که الحمدالله رتبه‌های اول رو کسب کردم که و به واسطه مسابقات سراسری اوقاف وارد مسابقات بین‌المللی در سال ۹۴ شدم و به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به کشور اردن رفتم.

در مورد اقدام ارزشی که انجام دادید بفرمایید؟

مسابقات در کشور اردن به این صورت بود که در سالن آقایان به عنوان مخاطب حضور داشتند و خوب این مسئله ما را یک مقدار نگران کرده بود، البته ما از قبل پیش‌بینی کرده بودیم که در سالن حضور دارند اما وقتی تحقیق کردیم و پرسیدیم طبق مرجع تقلیدی که دارید اگر که مفسده نداشته باشد می‌توانید در جمعی که آقایان حضور دارند به تلاوت قرآن بپردازید ولی خب این مسئله برای ما روشن نشد.

منظورتان از اینکه این مفسده روشن نشد چیست؟

نمی‌دانستم که صوت من مسئله‌دار است یا نه. در محل مسابقات یک مقدار نگران بودیم و خب در آنجا همسر بنده یک متنی را به عربی نوشتند و به مسئولان برگزارکننده مسابقات دادند و از آن‌ها خواستند که به عقیده ما اگر امکانش هست آقایان از سالن بیرون بروند تا اینکه من بتوانم صوت خود را ارائه دهم که خب البته بزرگواری کردند و پذیرفتند. وقتی‌که من تلاوت کردم با توجه به تلاوتی که با توسل به امیرالمؤمنین (ع) کرده بودم با اقبال مواجه شد و از من خواستند که صدای بنده را ضبط کنند که من مخالفت کردم.

وقتی به کشور خودمان برگشتیم خیلی‌ها خوشحال می‌شدند و از این مسئله استقبال کردند، یکی از این افراد تماس مستقیم آیت‌الله صافی گلپایگانی با بنده بود که با من تماس گرفتند خوشحالی این بزرگوار به دلیل سه مسئله بود؛ یکی به خاطر حفظ حجاب من بود که البته این امر وظیفه شرعی من است. دیگر اینکه اجازه ضبط صدا داده نشد و دیگر آنکه آقایان به بیرون از سالن رفتند بود که بدون حضور آقایان بنده به تلاوت قرآن کریم پرداختند.

از دیگر افرادی که از بنده تقدیر کردند آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله گرامیان بودند، همچنین در خبرگزاری‌های مختلف و رسانه‌ها پخش شد و امید است این امر بک عادت در بین سایر افرادی شود که در آینده قرار است به این مسابقات بروند.

به نظر شما نقش زنان محجبه در ترویج حجاب چه چیزی می‌تواند باشد؟

بنده همه مسلمانان را به آیه ۳۱ سوره مبارکه نور که خطاب به آقایان و خانم‌ها کرده ارجاع می‌دهم که هم خانم‌ها و هم آقایان باید حجاب خود را رعایت کنند. فکر می‌کنم که وقتی من به عنوان یک حافظ قرآن حجاب خودم را رعایت کنم انشالله در سایر کشورها هم اقدام بنده یک تلنگری برای آن‌ها باشد و به فکر فرورفته و حجاب خود را رعایت کنند.

همانطور که می‌دانید آیه حجاب به صورت تدریجی در جامعه عربستان نازل‌شده است، در صورت امکان دراین‌باره هم توضیحاتی بفرمایید؟

درزمانی که حضرت محمد (ص) به رسالت رسیدند مردم آن زمان افراد جاهلی بودند، حتی به آن‌ها عرب‌های ملخ خور می‌گفتند، بچه‌های خود را زنده‌به‌گور می‌کردند و مراکز فحشا رواج داشت و مسئله ارتباط‌های نامشروع در بین مردم آن زمان یک امر رایجی بود و طبیعی است که به مسئله حجاب بی‌اعتنا باشند، درنتیجه وقتی پیامبر اکرم (ص) مبعوث شدند باید به‌مرورزمان این احکام را در ذهن مردم جایگزین می‌کردند و یکی از این احکامی که به صورت تدریجی برای مردم آمد و تثبیت شد مسئله رعایت حجاب بود مثل بحث شراب که به مرور و درچند مرحله حرام اعلام شد. و الان بعد از ۱۴۰۰ سال میدانیم که روش و منش پیامبر اکرم (ص) و خانواده ایشان چه چیزی بوده است و میدانیم که حجاب بهترین حالت است و چادر هم بهترین نوع پوشش برای بانوان است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32