کد خبر: 3146
15/07/29 - 9:00 ق.ظ

مدیر حوزه علمیه خواهران سیریک گفت: تشویق یک شیوه مناسب در ایجاد انگیزه و نهادینه کردن عفاف و حجاب در کودکان است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب صغری ذاکری مدیر حوزه علمیه خواهران سیریک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در هرمزگان، با اشاره به این که حجاب و عفاف پدیده مذهبی ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است، گفت: توجه به زمینه‌های فرهنگی اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم است و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

وی افزود: در کنار شرایط مساعد اجتماعی، حضور جدی همه نهادها و دستگاه ها برای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب امری ضروری است.

مدیر حوزه علمیه خواهران سیریک با اشاره به سیاست ها و راهکارهای لازم برای نهادینه شده فرهنگ عفاف و حجب در جامعه، در اولویت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی کشور برای مقابله با روند فزاینده بدحجابی، نظارت بر رعایت حریم حجاب و عفاف در سازمان‌های دولتی و عمومی و نظارت و تأکید بر ضرورت رعایت سادگی و پوشش و فرم‌های اسلامی و حضور ساده و بی‌آرایش در محیط کار به دلیل تأثیر منفی بر مراجعان را از جمله این راهکارها برشمرد.

وی در ادامه، وضع قوانین و مقررات لازم برای اصلاح وضعیت پوشش در جامعه، اصالت بخشی به فرهنگ عفاف از طریق محصولات متنوع فرهنگی، هنری متناسب و احیای سنت حسنه «امر به معروف و نهی از منکر» در مورد حجاب و عفاف را از دیگر راهکارها و سیاست هایی خواند که در راستای نهادینه کردن این فرهنگ می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

ذاکری ضمن تشریح وظایف دستگاه ها و نهادها در ترویج و گسترس و همچنین نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه، به تصویر کشیدن ابعاد شخصیت‌های الهی اسلام چون حضرت زهرا (س)، حضرت زینب (س) و زنان نمونه از صدر اسلام تا دوران معاصر در مناسبت‌های مذهبی و ملی و تأثیر آن در فرهنگ سازی، به تصویر کشیدن زنان تحصیل کرده،‌ ممتاز، متعهد و باحجاب در فیلم‌ها و مجموعه‌های هنری و پرهیز از نشان دادن آنان در نقش‌ها و شخصیت‌‌های عامه و کم‌سواد را از اهم وظایف صدا و سیما ذکر کرد.

وی تأکید کرد: سازمان تبلیغات اسلامی نیز باید به منظور نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه کنونی در راستای تقویت نظام تبلیغ دینی در دو عرصه سنتی و مدرن در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب، آسیب شناسی و مطالعه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در نظام تبلیغی دینی و ایجاد نوآوری در این زمینه و همچنین تبیین و تبلیغ جاذبه‌ها و دافعه‌های برخی مسائل در مورد نحوه پوشش و حجاب و گسترش حیا و عفت در خانواده‌ها تلاش کند.

مدیر حوزه علمیه سیریک در ادامه ضمن بیان راه های نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب در کودکان، تشویق را یکی از روش های بسیار موثر در این زمینه خواند و ابراز داشت: تشویق یک شیوه مناسب در ایجاد انگیزه به سوی کارهای مثبت است چون در روح کودک و نوجوان ایجاد انگیزش می کند و آنان را به انجام اعمال نیک ترغیب می کند.

وی معتقد است روش هایی نظیر؛ ابراز محبت و ملاطفت، روش الگویی و قصه گویی نیز می تواند در نهادینه کردن فرهنگ عفاف وحجاب در کودکان مثمرثمر واقع شود.

ذاکری اذعان داشت: در روش الگویی به عنوان یک شیوه موثر در نهادینه کردن حجاب و عفاف بین فرزندان، فرد از فرد یا افراد دیگر به عنوان سرمشق و الگو استفاده می کند و تحت تأثیر قرار گرفته و با مشاهده رفتار دیگران از آنان پیروی می کند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32