کد خبر: 3070
15/07/26 - 3:39 ب.ظ

بسیج اصناف برای تشویق زنان فروشنده در بازار رفسنجان به حفظ حجاب برای تعدادی از آنها چادر تهیه کرده و کمر همت به برگزاری کلاس‌های فقه بازار بسته است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرگزاری فارس از رفسنجان، رعایت ارکان یک بازار اسلامی خواسته تمام افراد است و مردم همواره در داد و ستد دغدغه حلال بودن را دارند و بسیج اصناف برای تشویق زنان فروشنده در بازار رفسنجان به حفظ حجاب برای تعدادی از آنها چادر تهیه کرده و کمر همت به برگزاری کلاس‌های فقه بازار بسته است.

فروشندگانی داریم که برای یک ریال مراقب هستند که مال حرام وارد زندگی‌شان نشود و از طرفی افرادی هستند که قیمت‌هایی که روی اجناس‌شان می‌گذارند چند برابر مغازه‌های دیگر است و همین امر موجب دلخوری شهروندان می‌شود.

گرچه برخی فروشندگان با لفظ «جنس تا جنس فرق می‌کند» قصد دارند، مشتری را گمراه کنند و به او گران‌تر بفروشند، اما حساب و کتاب آخرت را نباید فراموش کنند.

بسیج اصناف برای رفع این دغدغه‌ها اقدام به کارهای ارزشمندی کرده که تاثیرات زیادی در بازار اسلامی داشته است.

جمع‌آوری نمادهای شیطان‌پرستی از سیمای بازار

مسئول بسیج اصناف شهرستان رفسنجان اظهار داشت: سیمای بازار در جامعه اسلامی باید سیمای اسلامی باشد و هرگونه موردی که با اسلام و شیعه منافات دارد باید از آن حذف شود.

محمد تقی‌زاده بیان داشت: در بازار رفسنجان از سوی بسیج اصناف کارهای فرهنگی زیادی انجام شده است، پخش کلیپ‌های صوتی چند دقیقه‌ای قبل از اذان که درباره حجاب و عفاف، فقه بازار، امر به معروف و نهی از منکر، روابط اجتماعی و … صحبت می‌شود یکی از این کارها بوده است.

وی ادامه داد: نصب بردهای تبلیغاتی در زمینه موارد ذکر شده و نصب پارچه‌نوشته‌ها برای مناسبت‌های مختلف از دیگر کارهای فرهنگی بوده است.

مسئول بسیج اصناف شهرستان رفسنجان تصریح کرد: کلاس‌های فقه بازار با همکاری اتاق اصناف به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و کتاب‌هایی در این زمینه تهیه شده است.

تقی‌زاده افزود: دریافت جواز کسب منوط به گذراندن این دوره از کلاس‌های آموزشی در زمینه فقه بازار است.

وی با اشاره به وجود برخی نمادهای شیطان‌پرستی در سطح بازار و برخی مغازه‌های شهرستان خاطرنشان کرد: این نمادها جمع‌آوری شده و هر گونه نصب آن با برخورد مواجه خواهد شد.

مسئول بسیج اصناف با بیان اینکه رعایت شئونات اسلامی از جمله حجاب در بازار اسلامی ضروری است، عنوان کرد: برای ۲۰ فروشنده زن در بازار چادر تهیه کردیم و به آنها هدیه دادیم تا الگویی برای دیگر فروشندگان باشند و سیمای بازار اسلامی در این زمینه هم رنگ و بوی خاص خود را بگیرد.

وی از برگزاری کلاس‌های حفظ و ترتیل قرآن کریم یاد کرد و افزود: این طرح روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه در محل دفتر بسیج اصناف با حضور ۴۰ شرکت‌کننده زن برگزار می‌شود.

تقی‌زاده عنوان کرد: کتاب فقه بازار در بین فروشندگان سطح شهر و بازاریان توزیع شده و ۱۰۰ جلد کتاب در زمینه بابی‌گری و بهایی‌گری هم از سوی سعیدی رئیس سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان اهدا شده و در بین مردم و اصناف برای شناخت بیشتر این فرقه‌ها توزیع شده است.

جلوگیری از شیطنت بهاییان

وی در ادامه با بیان اینکه بهاییت با درگیر کردن ذهن بچه مسلمانان به سمت خود فعالیت‌هایی می‌کردند، تصریح کرد: با برگزاری کلاس‌های مختلف در زمینه بابیت و بهاییت جلوی این عمل زشت آنها گرفته شد.

مسئول بسیج اصناف رفسنجان گفت: یکی از کارهای ارزشمندی که بازاریان رفسنجان با بسیج اصناف همکاری کردند شرکت در تهیه کمک جهیزیه برای دختران بی‌بضاعت بود.

وی اضافه کرد: هر سال با دریافت کمک‌های نقدی از سوی بازاریان مبالغ خوبی جمع‌آوری و به این امر اختصاص می‌یابد که سال گذشته ۴۲ میلیون تومان در این زمینه جمع‌آوری شده و سال جاری تاکنون ۱۰ میلیون تومان از سوی بازاریان هدیه شده که چهار میلیون آن مربوط به ماه مبارک رمضان است.

تقی‌زاده تاکید کرد: آن‌چه در زندگی مهم است، توجه به کسب و کار و رعایت شئونات اسلامی است، زیرا لازمه داد و ستد در جامعه اسلامی داشتن بازار اسلامی است.

نقش روزی حلال در جلوگیری از فساد در جامعه

رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان با بیان اینکه روحانیان در تمام موضوعات مورد بحث خود به تبیین کسب و کار حلال می‌پردازند، اظهار داشت: در این زمینه با همکاری اتاق اصناف برای تمام صنوف در شهرستان جلساتی برگزار و درباره این مسئله مهم مباحثی مطرح شده است.

حجت‌الاسلام سید محمود حسینی با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) تصریح کرد: ایشان به بازار می‌رفتند و می‌فرمودند «اول آداب و اصول تجارت و بازرگانی را یاد بگیرید سپس وارد این عرصه شوید».

وی بیان داشت: ممکن است انسان ناخواسته و ناآگاهانه در معاملات به سمت ربا کشیده شود، لذا یادگیری فقه بازار از ضرورت‌ها به‌شمار می‌رود.

حسینی ادامه داد: داشتن انصاف، صداقت و دوری جستن از قسم دروغ در معامله باید سرلوحه کار بازاریان، فروشندگان و تجار باشد و همواره خدا را ناظر بر اعمال خود بدانند و نیز بدانند، خدا، روزی‌دهنده است.

وی با تأکید بر برگزاری دوره‌های آموزش فقه بازار ابراز داشت: این دوره‌ها مهم هستند و اتاق اصناف با حضور کارشناسان آن را برگزار و اصول را برای اصناف تبیین کند.

این مسئول تأکید کرد: بهتر است گواهی و جواز کسب نیز مشروط بر گذراندن دوره فقه بازار باشد، چراکه این مورد هم در زندگی و هم در کسب و کار موثر است.

حسینی به نقش روزی حلال در تربیت فرزندان اشاره کرد و متذکر شد: لقمه حلال تأثیر مثبت در تربیت فرزندان دارد و چیزی که فساد و تباهی به بار می‌آورد، لقمه حرام است.

وی گفت: امام حسین (ع) فرمودند « ای مردم می‌دانید چرا سخن من که امام معصوم هستم در دل‌های شما موثر واقع نمی‌شود، چراکه شکم‌هایتان از حرام پر شده است».

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32