کد خبر: 2939
15/07/20 - 7:16 ق.ظ

حجاب از دوران باستان در ایران در میان زنان متداول بوده است همچنین در ادیان مختلف مثل زرتشت نیز زنان ایرانی از حجاب استفاده می کردند به طوری که زنان…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از” زنان کویر ” حجاب از دوران باستان در ایران در میان زنان متداول بوده است همچنین در ادیان مختلف مثل زرتشت نیز زنان ایرانی از حجاب استفاده می کردند به طوری که زنان ثروتمند زرتشتی از تخت روان سرپوشیده برای تردد استفاده می کردند . در زمان مادها طبق نقوش برجسته و مجسمه های قبل از میلاد، پوشاک زنان این دوره با کمی تفاوت مثل پوشاک مردان بوده و تنها چیزی که زن و مرد را متمایز از لحاظ پوشش می کرده به واسطه ی اختلافی که میان پوشش سرشان وجود داشته از هم تمیز داده می شدند.

در دوران پارس ها زنان محجوب ایرانی برای حفظ حیثیت طبقه ممتاز خود ، صورت خود را می پوشاندند و گیسوان خود را پنهان نگه می داشتند. پوشش زنان در زمان پارت ها تن پوشی است پرچین و بلند با کمربندی در ناحیه کمر بر روی قوزک پاها با چین های ظریف و فراوان می افتاد.

پوشش زنان قبل از اسلام و در دوران ساسانیان چادری بوده که گاهی آن را مانند زنان روستایی به دور کمر و یا پائین تر می بستند. در عهد ساسانی زنان چادر پر چین و گشاد بر سر می کردند که تا وسط ساق پا می رسیده است. چادر در زنان به شکل تن پوش رویی ، بی آستین گشاد و محیط بر بدن بوده.

حجاب در بین زنان ایرانی پیش از اسلام هم متداول بوده . چادر صرفا” به عنوان یکی از انواع تن پوشهای مورد قبول بر اساس معیارهای اسلامی بوده و همواره شکل یکسانی نداشته باشد.

پوشش ایرانیان بعد از اسلام

زنان در این دوره از دامن یا شلوار گشاد و با پیراهن آستین دار که بلندی آن به سر زانو می رسید و پیراهنی دیگر که کوتاه و بدون آستین که روی پیراهن زیری پوشیده می شد ، استفاده می کردند و یک چادر سیاه رنگ سراسری که روی آن را می پوشاند. پوشش سر در دوران اولیه اسلام شامل تاج ، دیهیم ، کلاه ، عمامه ، مقنعه و چادر بوده و گاهی نیز از پیشانی بندهایی استفاده می کردند که مزین به جواهر بود.

به هر حال این پوشش از زمان طاهریان و سپس ایلخانیان ، صفویان و تا قاجار با تغییراتی وجود داشته است.

رهبر معظم انقلاب می فرمایند: من می گویم چادر هم بهترین نوع حجاب است و هم یک نشانه ملی ماست که هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد . اگر واقعا” کار اجتماعی و کار سیاسی و کار فکری به معنای تحریک باشد ، لباس رسمی زن می تواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است . البته می توان محجبه بود ولی چادر نداشت منتها همین جا هم باید آن مرز را پیدا کرد. عده ای از چادر فرار می کنند به خاطر این که هجوم تبلیغاتی غرب دامنگیرشان نشود . اما از چادر فرار می کنند به آن حجاب واقعی بدون چادر هم رو نمی آورند چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار می دهد . تصور نکنیم اگر ما فرضا” چادر را کنار گذاشتیم ، آن مقنعه کذایی را درست کردیم دست از سر ما بر می دارند . آن ها به این چیزها قانع نیستند ، بلکه می خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان را در این جا مثل زمان شاه که زن اصلا حجاب و پوشش نداشت عمل شود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32