کد خبر: 2900
15/07/17 - 5:46 ب.ظ

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس گفت: پویایی و دید اسلام نسبت به عفاف و حجاب ، بسیار مهم، متمدنانه و پیشرو است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب حجت‌الاسلام والمسلمین علی جلیل‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غرب استان تهران در خصوص لزوم رعایت عفاف و حجاب در جامعه اظهار کرد: با عرض تشکر و قدردانی از خبرگزاری فارس برای ترتیب دادن این گفت‌و‌گو درباره موضوع بسیار مهمی که در واقع یکی از واجبات اساسی دین ماست، چراکه بحث عفاف و حجاب یک بحث ارکانی و بسیار تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اشرف مخلوقات بودن انسان خاطرنشان کرد: وقتی ‌که خداوند انسان را آفرید به خود تبریک گفت و وی را به ‌عنوان اشرف مخلوقات قرار داد و شاخصه‌هایی برایش ایجاد کرد که موجب به اوج رسیدن وی در زندگی اجتماعی شود، یکی از این شاخصه‌ها بحث پوشش، زندگی و آداب و معاشرت وی است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس با اشاره به لزوم پوشش اسلامی بیان کرد: وقتی یک انسان بخواهد متعالی شود و به آن بالا‌تر‌ها نظر افکند، حتماً باید به امور دینی مانند پوشش اسلامی اهمیت دهد.

وی به لزوم پرهیز از نگاه به نامحرم به عنوان یک آسیب جدی برای جامعه اشاره کرد و گفت: در دین و قرآن ما نسبت به عفت و حجاب سخنان نغز و با‌برکت فراوانی آمده است.

جلیل‌زاده ادامه داد: به‌ خصوص آیات نورانی قرآن که به عفاف و حجاب سفارش می‌کن، و همچنین بحث پوشیدن چشم در مقابل نا‌محرم به دلیل آثار تربیتی که دارد، چراکه عدم اهتمام عمل به این امر باعث آفاتی بسیاری در جامعه می‌شود.

وی با اشاره به پویایی دین مبین اسلام نسبت به عفاف و حجاب تصریح کرد: این نشان‌دهنده آن است که پویایی دین مبین اسلام نسبت به عفاف و حجاب، دید بسیار مهم، متمدنانه و پیشرو است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس با اشاره به لزوم حفظ حریم بین محرم و نامحرم بیان کرد: در قرآن داریم که در خطاب به مؤمنان آمده که نسبت به محارم و نا‌محرم تفاوت قائل شوند، وقتی با نا‌محرم مواجه می‌شوند سعی کنند جلوه‌گاه‌های وی را نظاره‌گر نباشند و از طرف دیگر به بانوان خطاب می‌شود که از پوشش‌های استفاده کنند که تبرج و تفاخر یا خود‌نمایی در آن نباشد.

جلیل‌زاده تصریح کرد: عفاف از حجاب نیز بالاتر است، چراکه عفاف امری درونی بوده و حجاب امری بیرونی است وقتی بانویی عفاف داشته باشد از درون فکر می‌کند که آیا قیمت من همین اندازه است که خود را به نمایش می‌گذارم برخلاف مکاتب دیگر برخلاف مجامع غربی که مدام به بی‌حجابی و کشف حجاب دامن می‌زند.

وی ادامه داد: نبود حجاب به دلیل آن نگاه‌های کاملاً جنسی است که نسبت به زن دارند اما اسلام به زن نگاه یک انسان متعالی را دارد که نگاه بسیار والایی است.

جلیل‌زاده با اشاره به نگاه برتر اسلام به زن نسبت به دیدگاه ناصحیح غربی درباره زنان خاطر‌نشان کرد: اسلام به زن شخصیت می‌دهد و برای وی ارزش قائل است برخلاف جامعه غربی که به زن به ‌عنوان یک دکور و نماد مادیت و رسیدن به مطامع دیگر می‌نگرد اما نگاه دین به زن در خصوص عفاف و حجاب یک نگاه هوشمندانه است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس گفت: جامعه اسلامی ما که متولی امر عفاف و حجاب است باید به‌‌صورت ریشه‌ای و پایه‌ای در آن کار بشود از همین دستگاه‌های دولتی، ادارات شروع شود از خانواده شروع شود دانشگاه روی این موضوع کار کند.

وی ادامه داد: مدارس نیز همین‌ گونه مراکز فرهنگی قرآنی، این جامعه عظیمی که دستگاه‌های مختلف در این امر متولی هستند باید کنار هم با یک ادبیات برای زیباسازی جلوه‌های حجاب بکوشند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس با اینکه تفکری که می‌گوید حجاب باعث محدودیت زنان می‌شود غلط است، اظهار کرد: حجاب انصافاً مصونیت است نه یک محدودیت و بسیار کارگشاست.

وی خاطرنشان کرد: وقتی یک بانویی را به‌عنوان یک انسان در محل کار می‌بینید اگر به پوشش اهمیت بدهد و به آرایش غیرمتعارف نپردازد هم کارایی بالاتری دارد هم جلوه بالایی دارد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس ادامه داد: با این کار معنویت و عفت را در آن مکان ایجاد می‌کند، بنارباین می‌طلبد در این ایام که بهانه‌ای است برای پرداختن بیشتر به این موضوع، اگرچه اختصاص تنها یک روز با این موضوع ظلم به حجاب است و ما باید در طول سال از برنامه‌های مختلف در مناسبت‌های مختلف از زبان تمام اندیشمندان و بزرگان زیبای حجاب را به جامعه منتقل کنیم.

جلیل‌زاده بیان کرد: در اینجا ذکر یک نکته تاریخی ضروری است، زمان کشف حجاب رضا‌خانی و مبارزه متدینین با آن همزمان شد با اعلام مرجعیت آیت‌الله بروجردی که گفت «ای‌ کاش به‌جای اعلام مرجعیت من شهید شدنم را در دفاع از حجاب اعلام می‌کردند».

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس گفت: تمام هستی ما در گرو حفظ حجاب است، این ‌همه اضطراب و استرس در جامعه و این ‌همه بی‌بند و باری نتیجه عدم پرتو‌افکنی عفاف و حجاب است وقتی حجاب باشد مصونیت پیش می‌آید.

جلیل‌زاده ادامه داد: در واقع احترام پیش می‌آید، مشکل ازدواج حل می‌شود، مسئولیت‌پذیری و خانواده‌داری پیش می‌آید تمام این‌ها تاثیرات مثبت و مبارک عفاف و حجاب است.

وی تصریح کرد: اهمیت عفاف و حجاب بسیار بالا است باید از طریق صنوف مختلف بر روی آن کار بشود، عرضه البسه متنوع و مناسب، ترویج فرهنگ حجاب از طریق بزرگانی که در سینما و تئاتر فعال‌ هستند و از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها و صدا و سیما، چراکه این کاری نیست که به‌تنهایی پیش رود، همت همه‌جانبه تمام آحاد جامعه را می‌طلبد که در چیدن درست این پازل یاری کنند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس خاطرنشان کرد: مسئله حجاب از احکام ضروری اسلام بوده و از نظر تمام مسلمان جهان رعایت حجاب واجب است مسلمان در کدام کشور باشد به‌عنوان یک نماد و تابلو به‌عنوان یک شعار بلندی است که در واقع در راستای حمایت از زن است در روایتی آمده الامره ریحانه، این ریحانگی و خوبی زن در گروی عفاف و حجاب است.

وی با اشاره به عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی در راستای امر عفاف و حجاب اظهار کرد: این سازمان با توجه به مأموریت ویژه‌اش و یکی از کارکردهای مهمش که در رأس آن مقام معظم رهبری در حال رصد آن هستند و هنگامی ‌که ولایت و نظارت معظم له باشد به صورت ویژه فعالیت می‌شود احیای ارزش‌ها و پاسداری از ارزش‌هاست.

جلیل‌زاده ادامه داد: یکی از ارزش‌ها که بسیار مهم است و در واقع جزء امور مهمه و رئیسه قرار می‌گیرد بحث ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس بیان کرد: در زمینهٔ ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در کشور و نیز در این شهرستان اقدامات بسیار خوبی صورت ‌گرفته برای نمونه عرض می‌کنم، بحث گفتمان‌های دینی در طول سال با عناوین، فرهنگ عفاف و حجاب، اهمیت عفاف و حجاب، نماد زن مسلمان، بحث ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، تحکیم خانواده، روابط زن با جامعه و بحث‌های مختلفی از این قبیل در مدارس و دانشگاه‌ها، به‌طوری ‌که احصا کردیم حدود ۵۰۰ مورد برنامه‌ در مراکز فرهنگی، مراکز علمی و در دانشگاه‌ها در سال اخیر اتفاق افتاده است و نفرات بسیاری نیز از آنها استقبال کرده‌اند.

وی تأکید کرد: کار دیگری که از طریق مراکز وابسته به این اداره مانند مؤسسات قرآنی، انجمن‌های اسلامی، هیئت‌های مذهبی، کانون مداحان، حسینیه‌ها و تکایا انجام‌ شده است یکی از موضوعات مهم سخنرانان، ذاکران و مبلغان دینی این اداره تبلیغ فرهنگ عفاف و حجاب بوده است که درباره آن بحث و سئوال می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس ادامه داد: ما حدود ۴ هزار سئوال در این رابطه جمع‌آوری و پاسخ مناسبی به آنها داده‌ایم که از سوی معاندین و افراد غیر مطلعی که ممکن است در این مورد سنگ‌اندازی کنند، مطرح ‌شده است.

جلیل‌زاده گفت: کار دیگری که در این اداره انجام‌ شده است، نشست‌های تخصصی در این زمینه است، در این روزها نشست‌های خوبی داریم، چند روز گذشته در مصلای این شهر اجتماع بزرگ بانوان محجبه برگزار شد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس ادامه داد: در این اجتماع از اساتید خوب حوزه و دانشگاه دعوت ‌شده بود و از هیئت ‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) طاهره محسنی که از اساتید خوب کوثر سازمان تبلیغات اسلامی است به ‌عنوان سخنران دعوت به‌ عمل ‌آمده بود.

وی با اشاره به برنامه‌های پیرامونی این نشست اظهار کرد: برنامه‌های پیرامونی این نشست مانند نمایشگاه عفاف و حجاب، گفتمان عفاف و حجاب، سئوالاتی پیرامون عفاف و حجاب، ترویج حجاب برتر مانند چادر، معرفی مکان‌هایی که در آن محصولاتی در رابطه با عفاف و حجاب عرضه می‌شود مثل روپوش، دستکش، ساق‌بند، چادر و … که به ‌گونه‌ای سوق دادن مردم به سمت و سوی عفاف و حجاب بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس بیان کرد: بحث حوزه طلاب خواهران که وابسته به این اداره هستند و نیز به تمام سخنرانان ماه مبارک رمضان توصیه کردیم و موضوع دادیم، در کتاب ره‌توشه راهیان نور امسال این مسئله پر‌رنگ‌تر دیده شد، یا سری از کتاب‌های شهید مطهری درباره عفاف و حجاب به تمام عزیزان داده شد تا بتوانند در این ایام از آن‌ها بهره بگیرند.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم که باید مطرح شود و آن را اطلاع‌رسانی کردیم حتماً در روز ۲۵ ماه مبارک رمضان یکی از مسائل مهم ما در مساجد و محافل دینی حول محور این موضوع ارزشمند باشد، تدوین عفاف و حجاب، اهمیت آن، آثار سوء بی‌حجابی و بد‌حجابی از سیاست‌های دشمن است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس ادامه داد: این امر یکی از شبیخون‌های فرهنگی است و موضوع فرهنگی که رهبر عزیزمان هر از چند گاهی ما را با مدیریت فرهنگی عالی خود به آن سوق می‌دهند همین موضوع است، این نشان‌دهنده‌ آن است که این بحث خیلی مبتلا ‌به بوده و حتماً باید به این نکته پرداخته بشود که با کمک خداوند این اتفاق افتاد.

جلیل‌زاده در پایان متذکر شد: موضوع بعدی درباره بحث تذکر لسانی است، در ادارات نصب مسائل عفاف و حجاب در حوزه‌های تبلیغاتی نشان در سربرگ نامه‌ها، بحث شورای امر به معروف و ستاد احیا، تذکر به مکان‌هایی که مانکن‌های غیرمرتبط دارند، بحث تابلو‌ها، این‌ها کار‌هایی است که داریم آ‌ها را پیگیری می‌کنیم، نشست تخصصی با صنوف مختلف، آرایشگاه‌های زنانه، البسه و کیف و کفش و مشارکت در برنامه‌هایی که در این شهرستان در خصوص عفاف و حجاب وجود دارد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32