کد خبر: 2861
15/07/15 - 9:38 ق.ظ

امام جمعه شاهرود و رییس شورای فرهنگ عمومی این شهرستان گفت: حیا، ریشه روان شناختی حجاب است ،تعهد و پای بندی در سبک زندگی ریشه اجتماعی آن است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمود ترابی شاهرودی روز چهارشنبه در جلسه عفاف و حجاب شهرستان در محل فرمانداری شاهرود افزود: ریشه معنوی این دو واژه نیاز به بررسی دارد و اثرگذاری بیشتری در خانمها نیز دارد.

وی با بیان اینکه این دو مهم نیاز به تبلیغ دارد، اضافه کرد: کسی که حیا داشته باشد، همه خوبی ها از او توقع می رود.

امام جمعه شاهرود افزود: جامعه با حیا مد نظر عالمان و افراد تاثیر گذار اجتماعیاست و در روایت های اسلامی نسبت به رعایت عفاف و حجاب تاکید زیادی شده است.

ترابی یادآور شد: حضرت علی (ع) تعابیر متعددی از عفاف دارد و واژه عفیف یعنی نفس و جان و اراده فرد برای امیال نفسانی نباشد.

وی ادامه داد: عفت به چشم، گوش و دهان است و عفاف تنها پاکدامنی نیست و اراده انسان نباید در خدمت هوای نفسانی باشد که به این موضوع در روایتهای اسلامی تاکید زیادی شده است.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان تاکید کرد: تصویر سازی کاذب داستان در اذهان را نباید در شکستن حریم ها عفاف و حجاب نادیده گرفت.

به گفته هاشمی برای ترویج فرهنگ عفاف و ججاب باید رفتار عاقلانه و منطقی وجود داشته باشد و مطالعات نیز انجام شود.

این مسئول فرهنگی بر راه اندازی کتابخانه تخصصی مطالعاتی زنان در شهرستان تاکید کرد و اظهار کرد: در این ارتباط از تجربه و مهارت و اطلاعات افراد متخصص در گرایش مطالعاتی استفاده کرد.

ترابی به آثار ویرانگر و بذر مسموم ناشی از رفتار چهره به چهره غیرمنطقی در جامعه اشاره کرد و افزود: در صورت نبود نگاه کثرت رو در رو، اختلاط و رفتارهای غیرضروری کمک خوبی به فضا سازی فرهنگی برای ترویج فرهنگ و عفاف خواهد شد.

امام جمعه شاهرود نسبت به افزایش هنجار شکنی در شرکت ها و سازمانها و نهادهای خصوصی هشدار داد و گفت: باید مساله عفاف و حجاب در جامعه اسلامی در چارچوب قانون و مقررات اجتماعی رعایت شود.

همچنین علی اکبریان رییس دادگستری شهرستان شاهرود گفت: در صورت افزایش و تقویت هنجارهای اجتماعی میزان ورودی پرونده ها به محاکم قضایی کمتر خواهد شد.

وی افزود: در بحث حجاب نیاز به رعایت امر به معروف و نهی از منکر است و ما در دادگستری علاوه بر تکلیف شرعی برای حجاب به بعد اجتماعی آن نیز قائل هستیم.

وی تاکید کرد: حجاب به عنوان یک اصل در اصول و قانون پذیرفته شده و انسان باید به آن پای بند باشد.

وی ادامه داد: اگر از بعد تکلیف شرعی حجاب خارج شدیم نسبت به بعد اجتماعی آن توجه و رعایت شود.

اکبریان بیان کرد: اگر به عنوان یک انسان پذیرفته ایم عضو یک گروه یا جمع در نظام اسلامی باشیم اصول آن را پذیرفته ایم طبق قانون افراد باید حجاب را رعایت کنند.

وی یادآور شد: رعایت حجاب و عفاف از منظر دستگاه قضایی اصل بر تذکر لسانی است و کسانی که دهن کجی یا هنجارشکنی می کنند، رفتار آنها نوعی بی بند و باری است و با آن برخورد خواهد شد.

وی اظهار کرد: با کسانی که وضعیت ظاهری نامناسبی دارند، برخورد قضایی خواهد شد اما همه چیز را نباید در برخورد قضایی دید.

وی خواهان تقویت مسوولیت پذیری افراد برای رعایت اصول حجاب شد و تاکید کرد: بازداشت افراد بد حجاب تاثیر مثبتی نخواهد داشت ، اصل بر تذکر لسانی است.

رییس دادگستری شاهرود تصریح کرد: افراد در صورت مشاهده ناهنجاری، به تذکر لسانی اکفتا کنند و سعی شان رشد و بهبود و تقویت مسوولیت پذیری در جامعه داشته باشند.

به گفته اکبریان مجازات عامل بازدارنده نیست، بحث گسترش احساس مسوولیت پذیری است زیرا زندانی شدن تبعاتی دارد و وضع زندانها هم خوب نیست.

همچنین سرهنگ غلامرضا کاظم زاده فرمانده منطقه انتظامی شاهرود گفت: شبکه های ماهواره ای بد حجابی را ترویج می کند، باید خانواده نسبت به این پدیده هشیار باشند.

وی تاکید کرد: خانوادهها مراقب باشند تبلیغات شبکه های ماهواره ای بر رفتار و پوشاک و تغذیه فرزندان شان تاثیر منفی نداشته باشد.

به گفته کاظم زاده بی بند و باری نه تنها سلامت جامعه را تهدید می کند بلکه بنیان خانواده را هدف قرار می دهد که نتیجه آن فرزندان طلاق، افزایش آمار طلاق و گسست تحکیم بنیان خانواده است.

وی به تبعات سوء تمایل اغلب شرکتهای بخش خصوصی به استخدام نیروی زن هشدار داد و تصریح کرد: این موضوع حضور منفی زنان را در جامعه افزاییش می دهد.

وی به خانوادهها توصیه کرد که با توجه به نامناسب بودن پوشش تعدادی از بازیگران سریالها و فیلم های ماهواره ای و خانگی، از لباس های محلی ایران که در آن حجاب رعایت شده است استفاده کنند.

همچنین معاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شاهرود جمع بندی مذاکره هسته ای را یک رخ داد عظیم تاریخی ذکر کرد.

سید محمدرضا هاشمی افزود: این دستاورد نتیجه حمایت معنوی و ارشاد مقام معظم رهبری است، و اگر این حمایتها نبود، به این اوج از عظمت نمی رسیدیم.

وی در ادامه عفاف و حجاب را یک ضرورت عنوان کرد و آن را بهترین راهکار در مبارزه با آسیب های اجتماعی ذکر کرد.

وی گفت: برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب باید تبلیغ را از درون سازمانها شروع کرد و با تشکیل کار گروه عفاف و حجاب در دانشگاهها این موضوع باید رعایت شود.

فرماندار شاهرود با اشاره به تحصیل حدود ۴۰هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی شهرستان تاکید کرد: کمترین نگرانی در سطح شهرستان مربوط به این مقوله است.

وی گفت: با تشویق مردم به رعایت عفاف و حجاب و توزیع بسته های آموزشی می توان کارهای خوب انجام داد.

وی بر رعایت اصول ومعیار همدلی و همزبانی در اعضای خانواده افزود: در هر مساله اجتماعی مردم ورود پیدا کردند موفق بودیم.

وی افزود: دغدغه این است خانوادهها متدین کمتر در فضاهای عمومی حضور پیدا می کنند .

فرماندار شاهرود ادامه داد: هیچ کس مخالف اجرای برنامه های فرهنگی در شهرستان نیست باید برنامه در چارچوب قانون و مقررات باشد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32