کد خبر: 2849
15/07/15 - 8:35 ق.ظ

رعایت حجاب و عفاف ازسوی افراد یک جامعه اسلامی از ملزومات است و امروز به دلایل مختلف همچون تهاجم فرهنگی دشمن و رشد شتابان ارتباطات و گسترش ماهواره و …

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایرنا، تا چند دهه پیش پوششی با عنوان مانتو کوتاه یا لباس های نامناسب بندرت در انظار عمومی مشاهده می شد، اما بتدریج قبح دیده شدن با این نوع لباس ها و کوتاهی قد آن شکسته و به امری طبیعی در جامعه بانوان مبدل شد.

از سوی دیگر اقدامات فرهنگی و برخی طرح های اجرایی از جمله گشت های کنترلی و نظارت نیز نتوانست جلوی ترویج پدیده بدحجابی را در جامعه بگیرد و امروز شاهد استفاده از پوشش های نه چندان مناسب عرف و بعضا عجیب و غریب توسط برخی بانوان در جامعه هستیم که دیگر نشاندهنده حجب و حیاء نبوده و بیشتر ترویج دهنده بدحجابی است.

اگر چه شاید گفته شود پوشش یک مساله شخصی است اما بی توجهی به عرف شرعی و عرفی جامعه جنبه عمومی به آن می دهد و توجه نداشتن به این عرف و بی توجهی به حجب و حیاء در ارتباط با دیگران از سوی زنان ومردان می تواند نوعی آسیب اجتماعی باشد.

هرچند از گفتن و نوشتن در خصوص برخی پوشش های نامناسب در اجتماع انسان شرم دارد اما لزوم یافتن راهکارهای صحیح برای برخورد نکردن و در عین حال اصلاح این شیوه ها انسان را وادار به گفتن در این زمینه می کند.

اینک برای مشاهده پدیده بدحجابی و نوع نامناسب پوشش برخی از افراد در جامعه نیاز به کنکاش زیاد نیست، کافی است سری به خیابان ها، بوستان ها، مراکز تجاری و تفریحی بزنید، آن وقت آرزو خواهید کرد که ای کاش بانوان به جای این نوع پوشش همان مانتوهای کوتاه را بپوشند که روزگاری بعنوان یک قبح مطرح می شد.

پوشیدن مانتوهای بسیار کوتاه با لباس های چسبان، مانتوهای بلند بدون دکمه یا باز بودن دکمه های آن، شال هایی که تنها نامی از شال و روسری دارد، اما پوشاننده مو و سر نیست و از همه بدتر آرایش های غلیظ که چهره طبیعی و واقعی را در لایه ای از روغن ها و کرم ها پنهان می کند از جمله مشاهدات در خیابان های بسیاری از شهرهای کشور و نیز استان گلستان است.

به اعتقاد کارشناسان مسائل اجتماعی، تهاجم فرهنگی دشمن، در حال گذر بودن جامعه از مرحله سنتی، گسترش ارتباطات، کم توجهی خانواده ها، مدارس و دستگاههای فرهنگی از دلایل اصلی در رواج این پدیده در جامعه می باشد.

اگرچه رعایت حجاب و عفاف مختص گروه خاص مردان یا زنان درجامعه نیست و هر دو گروه باید آن را رعایت نمایند اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و علمای دینی، گروه بانوان بدلیل آسیب پذیر بودن، بیشتر از گروه مردان ملزم به رعایت این آموزه دینی هستند.

یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده دراین خصوص معتقد است که بدحجابی که امروز بعنوان یک معضل اجتماعی مطرح است، بدلیل برخی غفلت ها از سوی خانواده ها و متولیان فرهنگی و آموزشی بوجود آمده است.

سکینه جمعه نیا گفت: امروز اغلب خانواده ها به مسائل حاشیه ای، اقتصادی، معیشی و مصرف گرایی توجه دارند و رویکرد تربیتی خویش را در قبال فرزندان کنار گذاشته و آن را بیشتر به نهادهای آموزشی واگذار کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه خانواده نقش مهمی در شکل گیری شخصیت و هویت فرزندان برعهده دارد، گفت: در گذشته خانواده ها با برخی سخت گیری ها نظارت بیشتری بر فرزندان و نیز تربیت آنان داشتند اما امروز این نظارت کمتر شده و بیشتر به مسایل آموزشی فرزندان توجه می شود.

جمعه نیا اضافه کرد: درحالی که براساس آموزه های دینی تربیت مقدم بر آموزش است اما توجه تک بعدی به آموزش و کم توجهی به تربیت درشکل گیری شخصیت و هویت فرزندان اثر معکوس می گذارد.

وی بابیان اینکه شکل گیری شخصیت و هویت افراد از سنین ۱۲ و ۱۳ سالگی است، تصریح کرد: خانواده ها در این سنین می توانند با پاسخ های صحیح به سوالات فرزندان و آشناکردن آنان با مسائل اجتماعی کمک بزرگی درشکل گیری شخصیت و هویت و مصون ماندن آنان از آسیب های اجتماعی داشته باشند.

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی نیز گفت: مساله جهانی شدن و نیز توسعه تکنولوژی ارتباطات و رسانه ها سبب شده تا امروز بیشتر افراد جامعه از طریق فضای مجازی به میلیون ها اطلاعات موجود در گوشه و کنار دنیا به راحتی دسترسی داشته باشند.

دکتر علیرضا قربانی افزود: دسترسی آسان به اطلاعات از یک سو و خصیصه تنوع طلبی نسل جوان از سوی دیگر سبب شده تا نظام سلطه با وارد کردن اطلاعات و تبلیغات مختلف و متنوع متناسب با نیاز نسل جوان آنان را به سمت خویش بکشاند.

وی با بیان اینکه نظام سلطه در راستای منافع اقتصادی خویش و با این شگردها در جوانان احساس نیاز ایجاد می کند، گفت: وقتی متولیان جامعه نتواند به نیازهای جوانان پاسخ دهد، جوان نیازهای خویش را از طرق دیگر مثل شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی تامین می کند.

قربانی، نقش رسانه ها را در توجه و پاسخ دادن به احساس نیاز جوانان و خانواده ها مهم دانست و اضافه کرد: تنوع فرهنگی و اقوام موجود در کشور و استان گلستان می طلبد تا برنامه های تولیدی رسانه ها در موضوعات مختلف اجتماعی بویژه بحث حجاب متناسب با تنوع فرهنگی جامعه باشد.

وی تصریح کرد: متولیان جامعه نمی توانند تنها با یک مدل و الگو به احساس نیاز جوانان و خانواده ها پاسخ دهد ،ضمن اینکه در این خصوص می توان از پوشش اقوام مختلف ایرانی و نیز تجربه موفق کشورهای اسلامی در ارایه الگوهای متنوع در بحث حجاب استفاده کرد.

این پژوهشگر اجتماعی همچنین بابیان اینکه حجاب یک مقوله کاملا فرهنگی و لطیف است، یادآور شد: برای ترویج این فرهنگ باید از ابزارهای نرم و لطیف استفاده کرد و با روش های قهرآمیز نمی توان رعایت آن را در جامعه نهادینه کرد.

گزارشگر: علی لکزا نوری

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32