کد خبر: 2644
15/07/08 - 10:47 ق.ظ

می گویند «زبان سرخ سر سبز می‌دهد بر باد»، اما گاهی زبان می‌تواند به یاری ایمان بیاید تا هم خود را نجات دهی و هم مجرایی برای نجات جامعه ایجاد کنی.

‌به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرگزاری فارس از قروه، می گویند جامعه همانند یک قایق است که هرکس در قبال حفاظت از آن برای گذر از اقیانوس متلاطم روزگار، وظیفه ای مشخص دارد.

زندگی اجتماعی بشری، یعنی در کنار هم بودن و باهم بودن؛ اما این به معنای گسیخته پنداشتن رفتارها و کردارها نیست، امروز اگر می‌بینیم، بدحجابی در جامعه به بی‌حجابی بدل شده است و روزه‌خواری به صورت کاملا علنی درآمده است، تقصیر از ماها است که ساکت در گوشه‌ای نشستیم تا این افراد جای خود را در کشتی جامعه سوراخ کنند.

با اینکه سفارش اسلام بر همه واجبات است، اما تنها به نماز و روزه اکتفا کردیم و از مهم‌ترین فریضه‌ای که همه افراد جامعه در قبال آن مسئولند غافل ماندیم، غفلت ما از این دو فریضه موجب شد تا دشمن به فرصتی پربها دست یابد و نوک پیکانش را به سمت غیرت دینی ما نشانه بگیرد.

حالا دیگر به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید به خود بیاییم و در برابر این هجمه نرم ایستادگی کنیم، تا دیروز اگر چشمان خود را معطوف به نگاه به نامحرمان با رنگ و لعاب می‌کردیم، امروز به خودمان بیاییم و بدانیم این نگاه‌ها فردا به سمت خود ما و فرزندانمان خواهد برگشت، رفتار ما انعکاسی از خود ما در آیینه اعمالمان است که نه‌تنها به خودمان که به کل جامعه بر‌می‌گردد.

با اینکه می‌دانستیم بهترین امت‌ها امتی است که امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکند، اما ترک کردیم و نادیده انگاشتیم تا از بهترین بودن فاصله بگیریم، اما بازهم جای امید هست، تا جوانانی همچون شهید «علی خلیلی» خود را موظف به حفاظت از ناموس این سرزمین می‌دانند، روح امر به معروف و نهی از منکر در جامعه جاری خواهد بود، چشمی که برای دیدن خوبی ها آفریده شده است می تواند زبان را به سمت تذکر به معروف‌ها هدایت کند، مراقب دل و دیده خود باشیم .

دل‌ها هنوز هم آماده‌ پذیرش خونی در رگ‌های پیکره اجتماع است، خونی به نام امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ اسلامی، که سهل‎انگاری در این باره، بی‎رنگ شدن دین و مرگ تدریجی امت اسلامی را در پی‌خواهد داشت.

اگر می‌خواهیم خدایی شویم و به خدا برسیم، پله نخست اینجاست که به خود بیاییم و بدانیم که آفریدگار جهان نخستین کسی است که «امر به معروف و نهی از منکر» کرده است.

اگر به جانشینی خدا در زمین معتقدیم، باید امر به معروف کنیم و از منکرات بازداریم چراکه این حرکت رمز بازگشت دوباره به خلافت الهی در زمین است و اگر ترک شود، خسران ابدی گریبان‌گیر ما خواهد شد.

می‌گویند: امر به معروف و نهی از منکر از نظر عقل و شرع مقدس، از مهم‌ترین واجب‌ها، بلکه اساس شریعت حیات‎بخش اسلام و از برترین عبادت‌هاست که اگر از میان خلق برخیزد، همه شعائر شرع مقدس، باطل می‌شود.

و حالا که در ماه میهمانی خدا هستیم، تلاش‌ها برای احیای این دو فریضه الهی شدت گرفت تا بار دیگر ترنم تذکر در جای چای شهر بپیچد و قلب‌ها آماده پذیرش شوند، پذیرش اینکه بهترین امت‌ها باشند.

همه ساله در ماه مبارک رمضان مانوری در قروه اجرایی می‌شود که ترنم تذکر از آن می‌تراود و این بار این مانور در جوار بقعه‌ای متبرک انجام شد تا یادمان باشد، ما وارث آیینی هستیم که بنیانش بر مهربانی بود، مهری که از کافر مومن می‌سازد.

امروز برای ششمین سال متوالی، مانور تذکر لسانی در قروه اجرا شد، حرکتی نمادین که مردم نیز از آن استقبال گسترده‌ای داشتند.

تذکر لسانی، پیام مهربانی

بخشدار دلبران در این مانور با بیان اینکه مانور تذکر لسانی با تاکید بر پیام مهربانی و وظیفه همگانی در حقیقت، جنبه تذکری از جنس دلسوزی را داراست، اظهار داشت: دین مبین اسلام به‌خوبی به این بخش از فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده است.

رضا حسنی‌پدرام با اشاره به اهداف متعالی اسلام در امر به معروف و نهی از منکر، گفت: عمده اثر این مانور این است که خود را آمر به معروف و ناهی از منکری بدانیم که اولیای الهی به آن اهتمام داشتند.

وی اخلاص را شرط تاثیرگذاری این فریضه در فطرت‌های پاک انسانی برشمرد و اظهار داشت: اگر هدف اصلاح جامعه و فرد باشد و به اصلاح خود هم پرداخته باشد، این فریضه ارتباط معنوی عمیق و تاثیرگذار را در بین افراد خواهد داشت.

به گفته حسنی‌پدرام در آموزه‌های دینی چنین عنصرهای تربیتی گنجانده شده است و راهکاری برای نجات جامعه است.

وی افزود: فرهنگ‌سازی صحیح در جامعه و نشر و توسعه ارزش‌های متعالی اخلاقی و انسانی، یکی از با ارزش‌ترین و کارآمدترین امور اجتماعی است و مهمترین عامل حیات‌بخش و تضمین کننده پیشرفت و ارتقای جامعه است.

حسنی‌پدرام یکی از برجسته‌ترین محورها و مولفه‌های فرهنگی، شناخت واقعیت‌ها، آسیب‌ها و نیازهای صحیح جامعه دانست و اظهار داشت: در این صورت می‌توان با نشر و اشاعه فرهنگ صحیح اجتماعی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بهینه فرهنگی در جامعه؛ خلاء ناهنجاری‌های اجتماعی را ترمیم و آسیب‌های ناشی از شکل‌گیری و پیدایش فساد و بی‌بند‌و‌باری را به حداقل رساند.

وی خاطرنشان کرد: عوامل و مولفه‌های بسیاری در تداوم و پایداری فرهنگ صحیح اجتماعی و کاهش نابه‌سامانی و ناهنجاری‌های جامعه وجود دارد که می‌تواند در تحقق آرمان‌های صحیح اجتماعی و هدف‌های مناسب فرهنگی، نقش‌آفرینی نماید.

تجلیل از حجابی که در سایه عفاف جامعه را می‌سازد

یکی دیگر از جنبه‌های این کار بزرگ فرهنگی تقدیر از بانوان محجبه‌ای بود که پوشش و حجاب اسلامی را برای خود برگزیده بودند.

بانوانی که با پوشش متناسب با شان و شخصیت زن مسلمان درجامعه حاضر می‌شوند، بی‌شک پیرو مکتبی هستند که بانوی بانوانش در کوچه‌ها بر زمین افتاد اما نگذاشت، چادر خاکیش بر خاک بماند.

شاید این روزها که گرمای تابستان برای عده‌ای بهانه شده است تا هرآنچه را که باید پنهان کنند، به نمایش در می‌آروند، جای یک تذکر خالی است، تذکری آمیخته با مهر که اگر هر روز و هر مکان اجرایی می‌شد، بی‌شک کل یوم عاشورا هر روزبرایمان تکرار می‌شد.

بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی راهی برای کاهش ناهنجاری‌ها

اگر خانواده بتواند با ایجاد نقش الگویی خود، در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش ترغیبی خود را ایفا نموده و در شناساندن خوبی‌ها و زشتی‌ها بسترسازی مناسبی داشته باشد، می‌توان به برپایی این فریضه در جامعه نیز امیدوار بود.

چنانچه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: از تشویق یکدیگر به انجام کارهای شایسته و بازداشتن از ارتکاب کار زشت غفلت نکنید، زیرا اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کردید بدکاران بر شما مسلط می‌شوند و زمانی که آنان به مسلمانان مسلط شدند هر اندازه دعا کنید دعایتان مستجاب نمی‌شود. ‏

بنابراین برای جلوگیری از تسلط بدکاران در جامعه ضروری است که خانواده‌ها فرزندان خود را طوری تربیت نمایند که فردی آگاه به مسایل جامعه و آشنا به فرهنگ اجتماع به بارآید و در مقابل نیکی‌ها و بدی‌های موجود در جامعه واکنشی مناسب از خود نشان دهد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به فراموشی سپرده نشود.

اگر خانواده‌ها خود را ملزم به تذکر درون خانوادگی بدانند، قایق جامعه به سرمنزل مقصود رهنمون می‌شود چرا که هر کدام از ما می‌توانیم ناخدای آن باشیم، بیایید به وظیفه خود به درستی عمل کنیم.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32