کد خبر: 2535
15/07/05 - 6:39 ق.ظ

حجاب مقوله‌ای است که در قرآن هم به مردان و هم به زنان توصیه شده است و نمی‌توان توقع داشت این فرمان الهی تنها از سوی جنس خاصی از آفریده‌های خداوند رعایت شود.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از تابناک، کسب مقام برتر مسابقات بین‌المللی کشور اردن در رشته حفظ کل و تفسیر عربی جزء‌های ۱۶، ۱۷ و ۱۸ قرآن کریم، تنها عاملی نیست برای اینکه «هاجر مهر علیان» مورد توجه بسیاری از علما و مسلمانان جهان قرار بگیرد، مهر علیان به عنوان نماینده شیعیان جمهوری اسلامی ایران، از داور مسابقات درخواست کرد تا در زمان تلاوت وی، تمام مردان حاضر در سالن مسابقه که از ۲۳ کشور دنیا بودند خارج شوند، تا با این حرکت رئیس هیأت داوران مسابقات را به بیان این جمله که «این اعجاز قرآن است که یک عجم مسلمان، به این زیبایی و شیوایی قرآن تلاوت کند» وا دارد.
گفت‌وگوی ایران با وی را می‌خوانید:

سرچشمه برکات

سال ۱۳۷۰ در اصفهان به دنیا آمدم. ۱۳سال داشتم که شروع به حفظ آیات قرآن کردم. از آنجا که خانواده‌ای متدین داشتم، مادرم نیمی از آیات قرآن را حفظ بود و خواهرانم در مسیر قرآن گام برداشته بودند، با این فضا بیگانه نبودم و به لطف خداوند، حافظه خوبی برای حفظ آیات قرآن داشتم. به حمد خداوند پس از یک سال تلاش بی‌وقفه و پشتکاری که خداوند و ائمه در نهادم قرار داده بودند، توانستم حافظ کل آیات قرآن شوم. حفظ آیات قرآن به‌اندازه‌ای برایم شیرین بود که حاضر بودم از تمام کارهایم دست بکشم و تنها آیات را به حافظه ام بسپارم. بعضی از روزها به شب می‌رسید و من هنوز مشغول حفظ قرآن بودم که این موضوع خانواده ام را نگران می‌کرد اما واقعیت این بود که شاید چهره‌ام خسته به نظر می‌رسید، اما من از درون احساس خستگی نمی‌کردم. سن و سال زیادی نداشتم،‌ اما با حفظ آیات روح بخش قرآن، گویی دنیای تازه‌ای به سویم گشوده شده بود. این تغییر را حتی دوستان و همکلاسی هایم، ‌وقتی بعد از یکسال، دوباره به مدرسه بازگشتم متوجه شده بودند، زیرا وقتی در مسابقات شرکت می‌کردم و عناوین خوبی به دست می‌آوردم، آنها به آشنایی با آیات قرآن یا تغییر در نحوه پوشش، گفتار و رفتار خود علاقه بیشتری نشان می‌دادند.

هدیه‌های قرآنی

مهرعلیان که از سال ۱۳۸۴ تا کنون در مسابقات قرآنی استانی و کشوری شرکت کرده است، همواره موفق به کسب رتبه‌های برتر شده است که از میان همه آنها بهترین اتفاق قرآنی در دهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان اردن برایش رقم خورد.

تغییر مسیر زندگی

هاجر مهر علیان که شرکت در مسابقات قرآنی را دلیلی برای آشنایی با همسرش می‌داند از تعداد سکه‌های مهریه اش چنین گفت: واقعیت این است که من به تعداد اندک سکه برای مهریه اعتقاد نداشتم، زیرا معتقد بودم آنهایی که با مهر اندک به عقد مردی درمی‌آیند، از سر احساس تصمیم می‌گیرند با وجود این، با مشورت و گفت‌و‌گو، میزانی بین نظر هر دویمان به عنوان مهریه مشخص شد و در روز ولادت حضرت معصومه(س) و در حرم ایشان به عقد یکدیگر درآمدیم و درست یک سال بعد، با عنایت پروردگار و حضرت معصومه(س) در روز تولد آن حضرت که مقارن با روز تولد من هم بود، مراسم عروسی را برگزار کردیم.او در مورد زندگی و نگاهی که به زندگی مشترک دارد گفت: دیدگاه من این است که گام نهادن در مسیر قرآن و پیش رفتن در این مسیر، موجب شده خود را مسئول بدانم تا بیشتر مراقب رفتار و اعمالم باشم. احساس می‌کنم قرآن مسیر زندگی‌ام را تغییر می‌دهد، زیرا فردی که با قرآن و مفاهیم آن انس گرفته باشد سعی می‌کند ابعاد زندگی‌اش را بر مبنای قرآن بسازد. متأسفانه برخی از افراد دیدگاه تنگ نظرانه‌ای به حافظان و قاریان قرآن دارند، در حالی که من معتقدم باید به گونه‌ای رفتار کنم که در نظر دیگران خوب ظاهر شوم، ضمن اینکه مقدمات گناه و لغزش فراهم نشود، پیش از ۱۳ سالگی حافظ قرآن نبودم اما در کنار پدر و مادری رشد کردم که خصوصیات پسندیده داشتند و درس زندگی به من آموختند به گونه‌ای که بعد از حفظ آیات قرآن دریافتم آموزه‌های آنها مطابق با آموزه‌های قرآن بوده و خوشحالم در سنین جوانی و زندگی مشترک فاکتورهایی را به کار می‌گیرم که در دوران نوجوانی در وجودم نهادینه شده بود.آنچه که در زندگی حساسیت زیادی نسبت به آن نشان می‌دهم این است که مسائل زندگی شخصی ام را برای دیگری بازگو نکنم، زیرا در بسیاری از موارد دخیل کردن نظرات و حرف‌های دیگران در زندگی شخصی، به متزلزل شدن پایه‌های آن می‌انجامد.

رمز سلامت و آسایش

مهر علیان در تک تک آیات قرآن آموزه هایی را رصد کرده است که جز سلامت و آسایش زندگی چیزی به همراه ندارد. در این باره توضیح داد: وقتی به آیه ۱۵۳ سوره بقره می‌رسیم، زندگی افرادی تداعی می‌شود که با شکیبایی به بهترین‌ها دست پیدا کرده‌اند، آن زمان که حضرت ابراهیم(ع)، همسرش را در بیابان بی‌آب و علف تنها می‌گذارد، چیزی جز صبر و شکیبایی در برابر حکمت خداوند نمودار نمی‌شود. خواندن این آیات باعث می‌شود در آن لحظات خود را به جای افرادی که در قرآن به آنها اشاره شده است بگذارم تا ببینم آیا می‌توانستم رفتاری مشابه رفتار آنها انجام دهم و تا همان حد شکیبایی به خرج دهم یا خیر. گاهی اوقات در رفتار و اعمال خود نقصی می‌بینم که از خدواند می‌خواهم در تمام شرایط و موقعیت‌ها من را فردی سپاسگزار قرار دهد، چه آن زمان که همه چیز بر وفق مراد است چه آن زمان که مصیبتی رقم خورده یا گره‌ای به کارم افتاده باشد.

فاکتورهای تعیین کننده

حجاب مقوله‌ای است که در قرآن هم به مردان و هم به زنان توصیه شده است و نمی‌توان توقع داشت این فرمان الهی تنها از سوی جنس خاصی از آفریده‌های خداوند رعایت شود.
حافظ جوان قرآن کریم، در این راستا ادامه داد: آیات قرآن عمومیت دارند و برای همه قرون و اعصار نازل شده‌اند، از این رو می‌توان از این آیات و آموزه‌های آن در تمام لحظات و زمان‌ها استفاده کرد. آنچه در این میان لازم به ذکر است، به ترجمه آیات باز می‌گردد، به عنوان مثال در برخی از آیات قرآن خطاب به پیامبر اکرم(ص) آمده است رعایت حجاب یا سایر دستورات الهی را به زنانت توصیه بفرما، معنی این آیه چنین نیست که تنها زنان پیامبر(ص) ملزم به رعایت فرامین الهی هستند چراکه فقط از ترجمه آیه چنین استنباط می‌شود در حالی که با رجوع به تفسیر آن می‌توان مقصود از آیات نازل شده را دریافت.وی همچنین به آیات ۳۰ و ۳۱ سوره «نور» اشاره کرد و گفت: خداوند در این دو آیه ابتدا مردان و سپس زنان را به حفظ حجاب سفارش کرده است.

مهرعلیان افزود: درست است که چادر حجاب کامل محسوب می‌شود، اما به این معنا نیست که زنان مانتویی بی‌حجاب هستند. به نظر من گفت‌و‌گوی بی‌مورد و شوخی‌های نابجا با مرد یا زن نامحرم، هیچ توجیهی ندارد و توجه به این موضوع و اینکه زنان به حفظ حریم خود و مردان به عفت نگاه خود اهمیت بدهند، موجب می‌شود تا مقوله حجاب آن‌گونه که شایسته است رعایت ‌شود. من به شخصه چادر را انتخاب کرده ام و با وجود اینکه برای امور مختلف، ساعات زیادی را بیرون از منزل حضور دارم،‌ نه تنها با این نوع پوشش مشکلی ندارم، بلکه احساس می‌کنم اگر چادر نداشته باشم،‌ آزادی ام سلب شده است و معتقدم وقتی هدف خدمتگزاری به اسلام باشد، هیچ آزار و اذیتی احساس نخواهد شد.
وی با تأکید بر این نکته که زنان چادری باید آراسته باشند گفت: معتقدم اگر زنان از حجاب برتر و چادر استفاده می‌کنند، باید به شیک پوشی و پاکیزه بودن اهمیت دهند، نه اینکه با بی‌توجهی به پوشش و سر و وضع شان، آنهایی را که مانتو می‌پوشند از خود برانند. داشتن فرزندی سالم و صالح که نه تنها مایه سربلندی و فخر پدر و مادر باشد، بلکه برای اجتماعی که در آن زندگی می‌کند مایه مباهات باشد،‌ آرزوی هر پدر و مادری است. مهر علیان هم با بیان اینکه بارها و بارها به این موضوع فکر کرده و از خداوند خواسته‌ام، اگر فرزندی به ما عطا می‌کند از من و همسرم بهتر باشد، ‌گفت: در جامعه امروزی که آسیب‌های پنهان کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند و در اکثر موارد آنها را دچار بلوغ زودرس می‌کند،‌ بشدت باور دارم که رفتارو کردار والدین و آنچه به فرزند می‌آموزند، در وضعیت تربیتی فرزندشان دخیل است.

همان‌طور که نتیجه تحقیق هم نشان داده دوران جنینی و نوزادی تا حد زیادی بر رفتارهای آتی کودک تأثیر می‌گذارد، اگرچه که به عقیده من اگر قرار باشد فرزندی با آموزه‌های قرآنی وفق پیدا کند، سنین جنینی،‌ دوره نوزادی و تا یکسالگی کودک بهترین زمان است که والدین گوش او را با شنیدن صوت قرآن کریم آشنا سازند، در حالی که نباید در سنین ۲ یا ۳ سالگی کودک را به گوش سپردن به آیات قرآن یا خواندن آن اجبار کرد، بلکه به کمک برنامه‌های کودک مناسب، به این هدف نزدیک شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32