کد خبر: 1970
15/06/20 - 8:00 ق.ظ

کارشناس امور مشاوره حوزه علمیه خراسان جنوبی گفت: یکی دیگر از مؤلفه‌های تأثیرگذاری امر به‌معروف این است که معروف و منکر را به مخاطبمان بشناسانیم.

به گزارش پایگاه خبری حجاب حجت‌الاسلام علیرضا نخعی‌پور، کارشناس امور مشاوره حوزه علمیه خراسان جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان جنوبی، گفت: اگر قبل از امر به‌معروف و نهی از منکر شناخت دقیق و درستی از خوبی‌ها و زشتی‌ها نداشته باشیم، نهی از منکر ما آسیب‌زا خواهد بود.

وی بیان کرد: متأسفانه خیلی از مواقع مشاهده می‌کنیم افراد بدون شناخت از واجبات و منکرات اقدام به امر به‌معروف و نهی از منکر می‌کنند در حالی که آن چیزی که امر به آن می‌کنند و یا از آن نهی می‌کنند جزء واجبات و یا منکرات نیست.

کارشناس امور مشاوره حوزه علمیه خراسان جنوبی ادامه داد: یا وقتی می‌خواهیم افراد توصیه به انجام امری که مستحب است بکنیم به‌گونه‌ای رفتار می‌کنیم که فرد تصور می‌کند امر واجبی را ترک کرده است.

نخعی‌پور اظهار کرد: به‌عنوان مثال اگر در ماه محرم و صفر کسی بخواهد خطبه عقدی بخواند ممکن است به عنوان اینکه امر واجبی را ترک کرده امر به معروفش کنیم در حالی که فرد عمل حرامی را مرتکب نشده است.

وی گفت: اینکه بدون شناخت امر به معروف و نهی از منکر کنیم این آسیب را در پی خواهد داشت که تعداد معروف‌ها و منکرهای ساختگی زیاد شده و افراد نسبت به این واجب دینی نگاه نادرستی پیدا خواهد کرد که از این آسیب باید اجتناب کرد.

کارشناس امور مشاوره حوزه علمیه خراسان جنوبی بیان کرد: یکی دیگر از مؤلفه‌های تأثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر این است که معروف و منکر را به مخاطبمان بشناسانیم چرا که در غیر این صورت ممکن است دعوت ما را نپذیرد.

نخعی‌پور اظهار کرد: به‌عنوان مثال یکی از عواملی که ممکن است موجب شود وقتی فردی را به معروف حجاب دعوت می‌کنیم از ما نپذیرد این است که هنوز حجاب به عنوان یک معروف برای او شناخته نشده است و به همین دلیل در برابر دعوت ما مقاومت می‌کند.

وی مطرح کرد: واجب امر به معروف و نهی از منکر باید بر اساس محبت و مودت انجام شود و بر اساس روایات اسلامی ریشه امر به معروف در این است که آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم مپسند که نشأت گرفته از محبت به همنوع است.

کارشناس امور مشاوره حوزه علمیه خراسان جنوبی یادآور شد: شما وقتی می‌دانید اگر از این جاده بروید دچار مشکل خواهید شد بی‌شک دیگران را نیز منع خواهید کرد که بر اساس دلسوزی نسبت به همنوع است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32