کد خبر: 1748
15/06/08 - 6:31 ق.ظ

ممانعت از اشتغال یک بانوی مسلمان محجبه در آلمان بار دیگر انتقادات را از تبعیض آمیز بودن قوانین اشتغال زنان مسلمانان در این کشور افزایش داد.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایرنا،در آخرین رویداد از مجموعه حوادث اسلام هراسی و اقدامات ضد مسلمانان، ‘بتول اولسوی’ مسلمان دانش آموخته رشته حقوق بدلیل پوشش حجاب اجازه نیافت دوره قانونی کارورزی خود را در شهرداری منطقه ‘نوی کلن’ برلین سپری کند.

در پی این اقدام مغایر با حقوق اولیه انسانها در این شهر آلمان،اولسوی تاکید کرد که یقینا با اقدامی قانونی به این تصمیم تبعیض آمیز مسولان شهرداری پاسخ خواهد داد.

به گفته اولسوی، ابتدا در گفت وگویی تلفنی به وی گفته شده بود که می تواند به عنوان کارآموز وکالت در دفتر شهرداری کار کند، اما زمانی که وی برای امضای قرارداد مراجعه کرده و مسئولان شهرداری از محجبه بودن وی مطلع شده اند، با استناد به قوانین به اصطلاح ‘بی طرفی’ تصمیم قبلی خود را لغو کرده و از اشتغال وی به عنوان کارآموز ممانعت می کنند .

این بانوی محجبه آلمانی در گفت وگو با شبکه رادیو و تلویزیون محلی ‘آر بی بی’ برلین گفت که این اقدام تبعیض آمیز شهرداری نوی کلن با هدف سنگ اندازی در ادامه تحصیل و اشتغال حرفه ای وی صورت گرفته است؛ زیرا وی باید برای برعهده گرفتن شغل وکالت حتما این دوره کارآموزی را بگذراند.

اولسوی با تاکید بر اینکه حجاب بخشی از هویت مسلمانان است، تاکید کرد سالها با اینگونه برخورد های تبعیض آمیز روبرو بوده است اما این بار برای ایفای حقوق خود مبارزه خواهد کرد.

دادگاه قانون فدرال آلمان در ماه مارس ۲۰۱۵، حکمی مبنی بر اجازه آموزگاران برای داشتن حجاب در کلاس های درس صادر کرد به شرط اینکه حجاب مانع از فعالیت های آنها نشود. این قانون تا حدی قانون ‘بی طرفی’ مصوب سال ۲۰۰۵ را نقض می کرد که بر اساس آن همه نمادهای مذهبی برای کارکنان دولتی ممنوع بود.

این قانون بعد از آن تصویب شد که ‘فرشته لودین’ آموزگار آلمانی افغانی تبار از مسئولان مدرسه ای در شهر ‘اشتوتگارت’ آلمان به دلیل ممانعت آنها از ادامه کار وی به بهانه داشتن حجاب شکایت کرد.

با آنکه حکم دادگاه به نفع لودین صادر شد، دادگاه این موضوع را مشکلی برای حفظ بی طرفی دولتی دانست و اعلام کرد تنها در صورتی قابل اجراست که رعایت همه نمادهای مذهبی برای کارکنان دولت آزاد شود.

قانون نهایی به دانش آموزان آلمانی اجازه می داد حجاب داشته باشند؛ اما آموزگاران نمی توانستند در ساعات کاری حجاب داشته باشند. این قانون در واقع قانونی بین قوانین کاملا آزاد آمریکا، انگلیس و کشورهای اسکاندیناوی و الگوی کاملا غیر دینی رایج در فرانسه و بلژیک بود که دانش آموزان و آموزگاران به هیچ وجه اجازه برخورداری از نمادهای مذهبی را ندارند.

در حالیکه ایالت های مختلف آلمان در زمینه ممنوعیت حجاب آموزگاران از برلین پیروی می کنند، در پنج ایالت یعنی ایالت های ‘بادن ورتمبرگ’، ‘باواریا’، ‘راین وستفالیا’، ‘هسن’ و ‘سارلند’ پوشیدن لباس های مذهبی مسیحی و یهودی آزاد است.

سازمان دیده بان حقوق بشر مستقر در آمریکا ممنوعیت حجاب برای کارکنان دولت در آلمان را نقض حقوق بشر دانسته است.

گزارش شصت و هفت صفحه ای این سازمان با نام ‘تبعیض به نام بی طرفی: ممنوعیت حجاب برای آموزگاران و کارکنان دولتی در آلمان’ بر اساس تحقیقات مفصلی دربازه زمانی هشت ماهه انجام شده و پیامدهای انسانی ممنوعیت حجاب بر زندگی آموزگاران مسلمان را بررسی و تحلیل می کند.

همچنین تاکید دارد ممنوعیت باعث شده بعضی از زنان از شغل خود کنار رفته یا برای همیشه آلمان را ترک کنند.

به گفته ‘هله چاروخ’ محقق امور اروپا و آسیای مرکزی دیده بان حقوق بشر،قوانین آلمان در مورد ممنوعیت حجاب آموزگاران، آنها را با تنگنایی روبرو می کند که یا باید شغلشان را حفظ کنند و یا باورهای مذهبی خود را. این تصمیم به لحاظ جنسیت و مذهب تبعیض آمیز است و حقوق زنان را نقض می کند.

کارشناسان سیاسی معتقدند ممنوعیت حجاب برای زنان مسلمان کارمند دولت نه تنها مشکلی قانونی بلکه مساله ای سیاسی است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32