کد خبر: 1682
15/06/06 - 8:22 ق.ظ

رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» معتقد است: موضع‌گیری سخت نسبت به پوشش حجاب در مدارس قرقیزستان، می‌تواند به مناقشه‌ای سیاسی در کشور تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از «اسلام.اس.ان.گ»، «قادر ملک‌اف» رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» معتقد است: موضع‌گیری سخت نسبت پوشیدن حجاب، می‌تواند به مسئله‌ای سیاسی در این کشور تبدیل شود.

وی از نارضایتی برخی از مسلمانان نسبت به اظهارات سیاستمداران کشور در خصوص آنکه دانش‌آموزان نمی‌تواند با حجاب به مدرسه بروند، خبر داد.

این کارشناس قرقیز تصریح کرد: قانون اساسی قرقیزستان به هر تبعه خود حق آزادی انتخاب دین و دسترسی برابر به آموزش و کار صرف نظر از دین، ملیت و جنسیت را اعطا کرده است.

وی اظهار داشت: در سند سیاست دولتی که در سال ۲۰۱۴ در حوزه‌ دینی به تصویب رسید، به اهداف روابط بین سازمان‌های دینی و نهاد‌های دولتی براساس همکاری و احترام متقابل پرداخته می‌شود.

قادر ملک‌اف خاطرنشان کرد: در این سند نوشته شده است که سیاست کشور براساس احترام به ارزش‌های دینی اکثریت جمعیت قرقیزستان پیش برده می‌شود و به همین خاطر، نظر هر یک از دولتمداران نسبت به داشتن حجاب، ریش و دیگر مظاهر اسلامی، صرفا نظر خصوصی آنهاست زیرا تمام مسائل توسط قوانین و نه به وسیله‌ ابراز نظرها تنظیم می‌شوند.

رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» افزود: ایدلوژی‌سازی پیرامون مسئله داشتن حجاب، می‌تواند باعث تقسیم جامعه و روبه‌رو شدن ارزش‌های سکولاری و دینی گردد.

این کارشناس حوزه‌ دینی در ادامه تشریح کرد: پوشیدن حجاب برای زنان مسلمان وظیفه و انجام دادن دستور خداوند می‌باشد و از سوی دیگر منع پوشیدن حجاب، سبب بهانه دادن به دست گروه‌های افراطی به ظاهر اسلامی برای سوءاستفاده از احساسات دینی متدینین جامعه می‌شود.

وی تصریح کرد: البته، باید برای پوشش حجاب از فرهنگ ملی و سنتی جامعه کمک گرفت ضمن آنکه این مسئله را باید با توضیح دادن و آموزش حل کرد.

ملک‌اف این اختلافات را حل‌شدنی دانست و افزود: نکته مهم این است که سکولاریسم را چگونه بفهمیم که البته نباید آن را با بی‌خدایی دوره‌ اتحاد جماهیر شوروی یا با درک سکولاریسم افراطی در مقابل دین اشتباه گرفت بلکه نقش دولت سکولار به عنوان داور بی‌طرف در بین گروه‌های مختلف جامعه است.

رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» گفت: با توجه به اقدامات مربوط به آماده‌سازی برای انتخابات پارلمانی، موضع‌گیری سخت نسبت به پوشیدن حجاب، می‌تواند به مسئله‌ای سیاسی تبدیل شود.

قادر ملک‌اف اظهار داشت: متأسفانه، اوضاع طوری است که فعلا جامعه قرقیزستان به مؤسسات قدرت خیلی اعتماد ندارد و ما به زمان برای افزایش قدرت روحانیت سنتی نیاز داریم.

وی ادامه داد: برخورد تند و به دور از منطقه باعث رشد افراط‌گرایی می‌شود که در حال حاضر همچنان این روند در کشور قابل مشاهده است و نمونه آن حضور شهروندان قرقیزستان در درگیری‌های افغانستان، عراق و سوریه می‌باشد.

به گفته این اندیشمند قرقیز، در فضای اینترنتی نارضایتی نسبت به ممنوعیت احتمالی حجاب روبه افزایش است و به همین خاطر نباید مسلمانان را در مقابل انتخاب بین پوشیدن حجاب یا رفتن به مدرسه قرار داد.

به نظر ملک‌اف، اداره روحانیت مسلمانان قرقیزستان باید موضع خود را نسبت به این مسئله برای روشن ساختن اوضاع بیان کند.

به عنوان مثال، «راویل غین‌الدین» مفتی روسیه موضع خود را نسبت به پوشیدن روسری در مدارس این کشور در نامه‌ای‌ خطاب به «ولادیمیر گوتین» رئیس جمهور روسیه بیان کرد که «چاپلین» نماینده‌ کلیسای ارتودوکس روس‌ها نیز از وی پشتیبانی کرد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32