کد خبر: 1419
15/05/28 - 12:23 ب.ظ

معاون اجتماعی وزیر کشور گفت: بی توجهی به مشکلات مردم آستانه جامعه را کاهش داده و دشمن را بر آن داشته تا از این طریق مردم را در مقابل مسئولان قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از مهر، مرتضی میرباقری ظهر پنج شنبه در نشست تبیین نتایج همایش ملی سنجش سرمایه اجتماعی در تالار اجتماعات استانداری خراسان رضوی گفت: بی توجهی به مشکلات مردم آستانه تحمل جامعه را کاهش می دهد و لذا دشمن می خواهد از طریق همین مشکلات مردم را در مقابل دولت قرار دهد.

وی به بررسی های که دولت در سه سطح کلان، ‌میانه و خرد ازجامعه انجام داده اشاره کرد و گفت: در سطح کلان نظر مردم درباره حاکمیت و در سطح میانه درباره سازمان ها ونهادهای دولتی و در سطح خرد ارتباطات جزئی را بررسی کردیم که نتیجه این بررسی وضعیت سرمایه اجتماعی کشور را نشان می دهد.

میرباقری گفت: میزان اعتماد مردم به حاکمیت در خراسان رضوی در وضعیت بدی قراردارد و مردم نسبت به آینده نگاه خوشبینانه ای ندارند.

وی با بیان اینکه از نظر مردم نهادهایی مانند مدارس، موسسات خیریه و بیمارستان های خصوصی مورد اعتمادتر هستند گفت: مولفه هایی مانند خیرخواهی، ‌گذشت رعایت حقوق دیگران در میان مردم کاهش چشمگیر داشته که اگر مورد توجه قرار نگیرند به صورت فرسایشی بزرگتر خواهند شد.

میرباقری تصریح کرد: اخلاق اجتماعی دچارفرسودگی شده که کوچک شدن خانواده ومهاجرت های بی رویه در آن بی تأثیر نبوده است.

۹میلیون نفر حاشیه نشین؛ ۱٫۵میلیون بی حجاب

میرباقری با اشاره به آمار های جمع آوری شده از سطح جامعه گفت: در کشور بیش از ۹ میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می کنند ۳.۵ میلیون نفر بیکار و ۱.۵ میلیون نفر از مردم ما معتاد هستند.

وی ادامه داد: طبق آمار ارائه شده از طرف بسیج و مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران تعداد یک و نیم میلیون نفر ازجمعیت ایران به عنوان بی حجاب مطرح هستند که این جمعیت حدود ۵ درصد از جمعیت کل کشور را شامل می شود.

میرباقری با بیان اینکه شبکه های ماهواره ای به اشکال مختلف بی حجابی تبلیغ می شود افزود: ۲۵درصد از بانوان ایران به صورت حجاب را رعایت نمی کنند اما نسبت به آن عنادی ندارند که اگر نسبت به این جمعیت بی اعتنا باشیم باید در انتظار پیوستن آن ها به ۵درصد بی حجاب باشیم.

وی به ۱۶۷هزار طلاق در سال۹۳ اشاره کرد و گفت: تنها ۱۰درصد از افراد مطلقه دوباره ازدواج می کنند و طی ۵ سال چند صد هزار مطلقه جوان داریم که یکی دیگراز معضلات اجتماعی کشوراست.

میرباقری ادامه داد: از ۲۲ میلیون خانوار ایرانی سرپرستی دو نیم میلیون خانوار به عهده بانوان است.

وی با بیان این که ۱۵میلیون پرونده قضایی در کشور داریم افزود:‌ نیم میلیون زندانی در جامعه داریم که همه این آمار نشان دهنده گرفتاری های مردم در جامعه ایران است.

میرباقری ادامه داد: ۴۵درصد زندانیان ما به دلیل موادمخدر ۲۵درصد سرقت و حدود ۵درصد افراد شریف جامعه هستند و خانواده زندانیان در معرض انواع معضلات و مشکلات اجتماعی قرار می گیرند.

وی تأکید کرد: به رغم استحکامی که درکشور وجود دارد غده های سرطانی این چنینی نیز وجود دارد که دشمن امیدوار است ما به این نکات توجه نکنیم.

گسست زیر پوست جامعه ایرانی

وی بر وجود گسست های بالقوه زیرپوست جامعه ایران اشاره کرد و گفت: اگر این انرژی بدون مدیریت آزاد شود آستانه تحمل مردم کاهش چشمگیری پیدا می کند.

میرباقری ادامه داد:باید اعتماد مردم نسبت به نهادهای دولتی را افزایش دهیم.

وی با بیان این که رسانه هاو دستگاه های فرهنگی و تبلیغی کشور به گونه ای عمل می کنند که بد، بدتر از آنچه که هست نشان داده می شود افزود: اگر بخش های مختلف حاکمیتی وحدت رویه را حفظ کنند اعتماد مردم نسبت به حاکمیت افزایش پیدا می کند که در نتیجه آستانه تحمل مردم بالا می رود.

میرباقری با اشاره به مناسبت های مذهبی پیش رو گفت: مردم درمسائل اخلاقی به روحانیت توجه بسیاری دارند و می توان از مناسبت های مذهبی برای آرامش روحی و روانی مردم استفاده کنیم.

سرمایه اجتماعی مهمترین مسئله کشور

وی همچنین اذعان کرد: تنوع قومی، مذهبی، طبقاتی و ارزشی جامعه ایران ظرفیت بالایی برای ایجاد فاصله میان دولت و ملت را دارد و لذا دشمن از هر گونه فاصله میان مردم و حکومت استقبال می کند.

وی بیان کرد: طبق نتایج بررسی های صورت گرفته در همایش ملی سنجش سرمایه اجتماعی سه موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، نزاع ها و درگیری های سیاسی و سرمایه اجتماعی به عنوان تأثیرگذارترین و تأثیرپذیرترین مسائل کشوردر سال ۹۴ مشخص شده اند.

وی سه موضوع تأثیرگذار در مسائل داخلی که اثرپذیری چندانی از فضای داخلی ندارند را برشمرد و گفت:‌ مسئله داعش، ‌قیمت نفت و پرونده هسته ای مسائل تأثیرگذار کشور در سال ۹۴ تعیین شده اند.

معاون اجتماعی وزیرکشور با بیان اینکه سرمایه اجتماعی با سه مولفه اعتماد، ‌رضایت و مشارکت سنجیده می شود تصریح کرد: به دلیل اهمیت این سه مولفه موضوع سرمایه اجتماعی از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر موضوعات دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اشراف مقام معظم رهبری به مسائل داخلی و بین المللی عنوان سال به عنوان پرچمی است که با بالا نگهداشتن آن می توانیم در مسائل مختلف آن را مد نظرخود قرار دهیم.

میرباقری با اشاره به تنوع قومی، ‌مذهبی، ‌طبقاتی و ارزشی گفت: مدیریت این تفاوت ها از وظایف حکومت است و باید توجه داشته باشیم که همین تنوع ها می تواند در کشور مشکل ساز شود.

وی بدترین حالت ممکن در اختلافات قومی مذهبی طبقاتی را مورد سوء ظن قرار گرفتن دولت عنوان کرد و افزود: وقتی حاکم به جای مدیریت یک طرف اختلافات قرار بگیرد و اختلافات به سمت حاکمیت جهت گیری پیدا کند بدترین شکل بروز این اختلافات است.

دشمن از فاصله میان مردم و حاکمیت استقبال می کند

میرباقری با بیان اینکه دشمن به دنبال ایجاد فاصله میان مردم و حاکمیت است گفت: عنوانی که رهبری برای امسال ذکر کرده اند می تواند ظرفیت مناسبی برای مدیریت مشکلات طبقاتی قومی مذهبی و غیر آن باشد.

وی به برخی اتفاقات اخیر درکشور که از وجود فاصله میان حکومت و مردم نشأت گرفته اشاره کرد و گفت: در حوادثی مانند اتفاقی که درهتل مهاباد رخ داد و یا حادثه ورزشگاه یادگار امام تبریز و یا موارد اسیدپاشی و همچنین واکنش غیرمترقبه مردم به درگذشت مرتضی پاشایی ظرفیت هایی برای ایجاد فاصله بیشتر مردم و حکومت وجود داشت.

میرباقری ادامه داد:‌این حوادث در شرایطی رخ داد که ظرفیت دامن زدن به اختلافات قومی و نسلی وجود داشت و دشمن از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد.

موضوع مهاباد تحریک دشمن برای سوء استفاده از اقوام بود

وی ادامه داد: در حادثه مهاباد برخی رسانه های عربی با پراکندن شایعاتی که اساس واقعی نداشت به سمت قومیتی کردن مسئله پیشرفتند و فضای سنگینی ایجاد شد که بدون واکنش مناسب امنیتی و مدیریتی امکان عبور از این گردنه وجود نداشت.

میرباقری با حادثه تصادف پورشه سواران تهرانی اشاره کرد و افزود: مسئله توزیع ناعادلانه ثروت باعث بروز واکنش هایی نسبت به خانواده بازماندگان شد که پیش از این درکشور ما سابقه نداشته است.

وی ادامه داد: این رفتار اجتماعی نشان دهنده این است که یک نوع کینه انباشته شده ای وجود داردکه در فضای مجازی ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد و ممکن است در عرصه های واقعی هم ظهور کند.

میرباقری با بیان این که امروز ایران از نظر امنیتی در جایگاه منحصر به فردی در منطقه قرار دارد گفت: در این شرایط توجه دشمن به کانون های تنوع کشور است و با سوء استفاده از اختلافات به دنبال ایجاد مشکل درکشور هستند.

اعتماد دولت و ملت در سایه همدلی

وی با اشاره به سخنان روز گذشته رهبری در جمع نمایندگان مجلس مبنی بر این که همزبانی میان دولت و ملت وجود دارد اما همدلی نه افزود: باید توجه داشته باشیم که بزرگترین محور مسائلی که امسال کشور با آن روبه رو است رابطه و اعتماد بین مردم و دولت است.

میرباقری با بیان اینکه گرفتاری های کشور متنوع، ‌متراکم و مزمن شده گفت: پدیده هایی که در حال حاضر کشوربا آن ها روبه روست طی یک روند طولانی ایجاد شده و نباید تصور کنیم که با یک خرده فرمایش ازبین می روند.

وی حل مشکلات مزمن را در راه حل های مزمن عنوان کرد و افزود: مثلا مسئله کاهش جمعیت کشور مسئله ای است که طی گذشت حدود ۲۰ سال صورت گرفت و نباید انتظار داشته باشیم فرهنگ خانواده کم جمعیت طی یکی دوسال از بین برود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32