آخرین یادداشت

مساله فقط یک روسری است؟

مساله فقط یک روسری است؟

به گزارش پایگاه خبری حجاب غ به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،آزادی زنان به معنای انتخاب پوشش توسط آنها یک نشانی اشتباه است چرا که پرسودترین صنعت دنیا، ایجاب می‌کند که زنان به نحوی لباس بپوشند که مردان دوست دارند و مردان دنیای مدرن از لباس‌های تحریک‌کننده استقبال می‌کنند ...

پیوند ها

 
qomnews   hejabnews   qomnews   qomnews
 
کد خبر: 10510
۹۶/۱۰/۱۳ - ۱۰:۵۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری مهر، در آستانه ه‍شتادودومین سالگرد ‌کشف حجاب، گروه علوم اجتماعی انجمن اندیشه و قلم با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، نشست ارزیابی کارنامه جمهوری اسلامی درباره حجاب را با هدف نقد و ‌بررسی سیاست‌گذاری‌ها و تأثیرات آن برگزار می کند. در این نشست علی […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری مهر، در آستانه ه‍شتادودومین سالگرد ‌کشف حجاب، گروه علوم اجتماعی انجمن اندیشه و قلم با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، نشست ارزیابی کارنامه جمهوری اسلامی درباره حجاب را با هدف نقد و ‌بررسی سیاست‌گذاری‌ها و تأثیرات آن برگزار می کند.

در این نشست علی مطهری؛ نایب‌رئیس مجلس سخنرانی می کند و سپس پنل علمی با حضور: منصور واعظی، عضو کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ابراهیم فیاض، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه و آذر منصوری: فعال زنان برگزار می شود.

این برنامه چهارشنبه ۱۳ دی ساعت ۱۵:۳۰ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ واقع در میدان ولیعصر، خیابان دمشق، پلاک ۹ برقرار است.

در پیش درآمد این نشست آمده است:

جمهوری اسلامی اگرچه با بسیاری حکومتهای دنیا تفاوت‌های زیادی دارد، اما «حجاب» یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است که ظهور پررنگی دارد و برای بسیاری در داخل و خارج ایران، نماد ظاهری این حکومت است.

گرچه رعایت حجاب مربوط به زنان است، اما مردان کمتر از زنان با این موضوع درگیر نیستند و همواره موضوع نحوه رعایت حجاب از سوی زنان از یک سو و نحوه مقابله با عدم رعایت حجاب از سوی حکومت، دغدغه اقشار مختلف از متدین تا کمتر مذهبی و غیرمتدین و نیز مسئولان سیاسی، فرهنگی و امنیتی قضایی نظام بوده و از آنجا که سوژه‌ای روزمره و کنار دست همه بوده، با انواع حواشی همراه بوده است؛ چنان که یکی از موارد ثابت گفتمان کاندیداهای ریاست جمهوری گرایشهای مختلف، نقد و وعده درباره این موضوع و پرداختن به موضوع آسیب‌های اجتماعی بوده است.

با گذشت قریب ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، سیاست‌های مختلف درباره ترویج حجاب و الزام به آن مطرح و پیاده و رها شده، اما به نظر می‌رسد هنوز راهبرد مشخصی که قابلیت پذیرش و اقناع جامعه را نیز داشته باشد، ارائه نشده است.

همزمان با تغییر نسلی پیش آمده در دو دهه اخیر و وقایع مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، باور و رویکرد عملی نسل جدید، شکل و شمایلی دیگر از نوع حجاب و پوشش را نسبت به گذشته، در شهرها به نمایش گذاشته است.در عین حال به نظر می رسد همچنان به درستی به این مساله از رویکردهای مختلف پرداخته نشده و حتی گفت و گو میان طیف مسئولان، علمای حوزه، نخبگان دانشگاهی و زنان و جوانان شکل نمی‌گیرد.

گروه علوم اجتماعی انجمن اندیشه و قلم در راستای پیگیری دغدغه‌های روز و نیازهای فکری جامعه، در صدد برگزاری نشستی است تا با توجه به محورهای زیر، گامی برای طرح این مساله بردارد:

چگونه می‌توان رویکردها درباره حجاب در جمهوری اسلامی را دسته بندی کرد؟

کارآمدی و تاثیرات عملی انواع روشها برای استقرار حجاب چگونه بوده است؟

واکنش های طیفهای زنان به سیاستهای نظام درباره حجاب چگونه بوده و اکنون اکثریت زنان جامعه چه رویکردی را نسبت به حجاب برگزیده اند؟

علت تشتت رویکردهای فقهی و اجتماعی و حقوقی به حجاب چیست و چگونه می توان گفت وگویی علمی میان انواع رویکردها برقرار نمود؟

چگونه می توان در جستجوی راهبرد موثر و درازمدت برای ارتقای عفاف گشت و علم جامعه شناسی و روانشناسی چه نسخه ای برای این موضوع دارند.

انتهای پیام/

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

مشترک خبرنامه شوید!


اخبار ویژه حجاب نیوز از طریق ایمیل برای مشترکین خبرنامه ارسال می گردد.

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32