کد خبر: 10025
17/08/06 - 10:41 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا ” ، مشاهده می‌کنیم برخی از دختران ایرانی با الگوبرداری از مانکن‌های غربی در کوچه، خیابان، دانشگاه و محل کار ظاهر می‌شوند. هر چند عوامل بیرونی متعددی در بروز بدحجابی مؤثرند، اما نهادینه شدن ارزش‌ها و اعتقادات درونی می‌تواند خنثی‌کننده‌ عوامل بیرونی باشد. مشاهده‌ […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا ” ، مشاهده می‌کنیم برخی از دختران ایرانی با الگوبرداری از مانکن‌های غربی در کوچه، خیابان، دانشگاه و محل کار ظاهر می‌شوند. هر چند عوامل بیرونی متعددی در بروز بدحجابی مؤثرند، اما نهادینه شدن ارزش‌ها و اعتقادات درونی می‌تواند خنثی‌کننده‌ عوامل بیرونی باشد.

مشاهده‌ بدحجابی‌های موجود در جامعه، هر چند با اذعان به این نکته که تعدد این افراد کم است، مؤید این نکته خواهد بود که برآیند عوامل بیرونی و درونی تضعیف باورهای مذهبی و ارزش‌های دینی را نشانه رفته‌اند.

با نگاهی به جامعه‌ امروز و مقایسه‌ وضعیت حجاب و عفاف در دهه‌ چهارم انقلاب با دهه‌های قبلی، درمی‌یابیم شرایط مساعدی را در سطح جامعه مشاهده نمی‌کنیم و هر چند تعداد هنجارشکنان عرصه‌ حجاب و عفاف زیاد نباشد، اما نمود اجتماعی این قشر، که بخشی آسیب‌دیده و بخشی نیز سازمان‌دهی‌شده هستند، در سطح جامعه ظاهر می‌شود و به لایه‌ آشکار اجتماع جلوه‌ای ناخوشایند می‌بخشد.

بدحجابی یک نماد است، نمادی که نمود چالش‌های موجود در متن جامعه است و به این شکل و شمایل تظاهر بیرونی یافته است. از سوی دیگر نیز ادامه‌ روند بدحجابی‌های موجود در جامعه پایه‌های ساختاری اجتماع را با چالش‌های جدی مواجه می‌سازد و حتی در بلندمدت می‌تواند با تأثیر بر پایه‌های نهاد خانواده، به عنوان رکن اصلی جامعه، تأثیر بگذارد و در نهایت جامعه را به همان راهی بکشاند که تجربه‌ شکست‌خورده‌ غرب، امروز می‌خواهد از آن مسیر باز گردد اما بازسازی ویرانه‌های جامعه‌ای که اخلاق و ارزش‌هایش نابود شده است، شاید سخت و حتی گاهی غیرممکن باشد.

حجت‌الاسلام قاسم متقی‎نیا، امام جمعه موقت خرم‌آباد در این‌باره با اشاره به فرمایش امام علی(ع) مبنی براینکه آن کس که بر شهوت خود غالب باشد و بتواند آن را کنترل کند با تقوا است، می‌گوید: باید تقوای الهی پیشه کنیم. بی‌حجابی و بدحجابی همه سرنشینان یک قایق را غرق می‌کند و معنویت جامعه را از بین می‌برد. بی‌حجابی و بدحجابی موجب پاشیده شدن نظام خانواده و مشکلات جنسی و روحی می‌شود.

امام جمعه موقت خرم ‎ آباد بر اجرای قانون عفاف و حجاب که مصوب سال ۸۴ بوده تاکید کرد و گفت: در دیدار مقام معظم رهبری با مسئولان قوه قضائیه، ایشان تاکید داشتند که انتظار می‌رود که دولت، ملت و همچنین قوه قضائیه امر به معروف و نهی از منکر را در کشور احیا کنند.

همچنین حجت الاسلام حسن ترابی امام جمعه بروجرد در این‌باره گفت: حیا سرچشمه همه خوبی‌ها و بازدارنده انسان از همه بدی‌هاست. امروز مظاهر بدحجابی و بدپوششی در جامعه در بین مردان و زنان دیده می‌شود و وضعیت حجاب زیبنده جامعه اسلامی نیست در حالی‌که زن در سنگر مستحکم حجاب می‌تواند عفت را صیانت کند به نظر می‌رسد که این وضعیت بدحجابی به دلیل بی‌تفاوتی مسئولان است.

امام جمعه بروجرد تصریح کرد: برای بهبود وضعیت حجاب کار فرهنگی نیاز است. فرهنگ در همه دولت‌ها مظلوم و مغفول مانده و با توجه به اینکه کار فرهنگی دیربازده است بسیاری به آن توجه نمی‌کنند و دلیل اصلی آن، وضعیت اسفناک حجاب و عفاف این است که مسئولان به وظیفه خود عمل نکردند. وضعیت حجاب در برخی از ادارات و ارگان‌ها مناسب نیست و در کنار کار فرهنگی باید اقدامات موثری هم انجام شود و دستگاه قضا در حمایت از آمران ضعیف عمل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در سطح شهر کارهایی انجام می‌شود اما علت اینکه مردم امر به معروف را ترک کرده‌اند، عدم حمایت از آمران به معروف است و همه باید کمک کنند و پای کار باشند.

علی کورانی‌فر معاون استاندار لرستان نیز در این‌باره اظهارکرد: رسانه‌ها نقش بسزایی درفرهنگ سازی حجاب وعفاف در جامعه دارند که نباید از آن غافل شویم. روش‌های مختلفی تاکنون برای حجاب وعفاف در کشور اجرا شده ولی متاسفانه جواب نداده که باید بررسی و آسیب شناسی شود.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی در مسئله عفاف و حجاب می‌تواند ریشه بدحجابی در جامعه را از بین ببرد.

کورانی‌فر اضافه کرد: برای تربیت نسل متعهد و متخصص برای توسعه آینده ‌باید از همه ظرفیت‌ها و روش‌های سلبی و ایجابی با در نظرگرفتن واقعیات جامعه استفاده شود.

سرهنگ سوری، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد نیز در این‎باره افزود: برای جلوگیری ازترویج فرهنگ بدحجابی درجامعه باید ازظرفیت ادارات و ارگان‎ها استفاده شود. کالاهایی که در بازار عرضه می‎شود با مقوله حجاب وعفاف منافات دارد و تهیه کردن لباسی متناسب با جامعه اسلامی در بازار امروزه کار مشکلی است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد تصریح کرد: برخی افراد به صورت عمدی و برای دهن کجی به فرهنگ‎های جامعه با ظاهری زننده در اجتماع حاضر می‎شوند که باید با آنان برخورد قانونی شود. حجاب آن‎طور که انتظار می‎رود در برخی از ادارات مناسب نیست.

وی بیان کرد: وضعیت حجاب در کل کشور نامناسب است اما وضعیت حجاب در بروجرد نسبت به کل استان بدتر است و می‎توان گفت که بدحجابی از حد معمول هم گذشته و نیاز است یک اقدام انقلابی رخ دهد.

همچنین حجت‌الاسلام صادق جعفرپور رئیس تبلیغات اسلامی بروجرد گفت: وضعیت حجاب و عفاف در بروجرد مناسب نیست. در این راستا حضور بانوان با حجاب در سطح جامعه کمرنگ است چراکه در مناسبت‎های مختلف مانند راهپیمایی، نماز جمعه و دیگر مراسمات مذهبی حضور بانوان محجبه چشمگیر است.

رئیس تبلیغات اسلامی بروجرد تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ گفتمان دینی در مدارس و دانشگاه بروجرد برگزار شده اما هجمه دشمن سنگین است و نیاز است کارهای بیشتری در این راستا صورت گیرد.

نسرین فائزی مسئول بسیج خواهران بروجرد نیز در این‎باره گفت: اجرای برنامه‎های متناسب در راستای حجاب و عفاف تنها نباید در هفته حجاب و عفاف باشد و نیاز است در طول سال این برنامه‎ها اجرا شود.

وی افزود: متاسفانه دیده شده که در یکی از ادارات گفته شده، اگر نیاز است کارمندان خانم این اداره چادر نپوشند و با لباس متحدالشکل به سر کار بروند. نیاز است این موضوع رسیدگی شود و در این راستا بررسی بیشتری از سوی مسئولین صورت گیرد.

‌این مسئول یادآور شد: شبکه‎های ماهواره‎ای به دنبال بی‌بندوباری در جامعه ما بوده و با پخش سریال‌های خود خیانت و بی‌حجابی را به نمایش می‌گذارند در واقع در برخی از شبکه‌ها، معاندینی که از کشور فرار کرده‎اند در مقابل دوربین حجاب خود را برداشته و می‌خواهند فرهنگ غربی را در ایران جا بیندازند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32