کد خبر: 10001
17/07/24 - 9:40 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا” ، دوچرخه‎‌ سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است. موافقان […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا” ، دوچرخه‎‌ سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است.

موافقان دوچرخه سواری بانوان را قشر جوان و روشنفکر جامعه تشکیل می‌دهند و بسیاری آن را به عنوان یک حرکت فرهنگی، ورزشی و تفریحی تلقی می‎کنند که فضا را برای ورزش بانوان گسترده‎تر کرده و آزادی عمل بیشتری به آنان می‎دهد. همچنین جنبه‏ تفریحی آن نیز از دیگر جذابیت‎های دوچرخه سواری به شمار می‎آید.

در این میان اما نظرات انتقادی بسیاری نیز بر این اقدام وارد شده است که قشر مذهبی و سنت‎گرای جامعه بخش اعظم آن را تشکیل می‎دهند و چنین می‎پندارند که این اقدام خلاف آداب و رسوم و فرهنگ‌ حاکم بر جامعه است و این حرکت به نوعی سنت شکنی به شمار می‎آید.

همچنین رعایت موازین اخلاقی و پوشش مناسب نیز از دیگر مسائل مطرح شده از سوی منتقدان است و برخی دوچرخه سواری بانوان را به شرط رعایت پوشش و حجاب مناسب می‎پذیرند و همچنین برخی نیز بی‎نظمی ایجاد شده ناشی از پراکنش دوچرخه‎ سواران در سطح شهر و پارک‌ها را نپسندیده و خواستار در نظر گرفتن محلی معین به عنوان پیست مخصوص دوچرخه‎سواری برای بانوان هستند.

«ناصر هوشیار»، رئیس هیئت دوچرخه سواری استان در گفت‎وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: اداره کل ورزش و جوانان استان در این خصوص اقداماتی را انجام داده است که از آن جمله می‎توان به برنامه‌های استعدادیابی بانوان دوچرخه سوار اشاره کرد.

وی افزود: برنامه‎ی استعدادیابی بانوان دوچرخه سوار روزهای فرد و راس ساعت شش عصر در پیست دوچرخه سواری یادگار امام (ره) برگزار می‎شود و علاقه‌‏مندان و مستعدان می‎توانند با مراجعه به این محل جهت شناسایی و تقویت استعداد خود اقدام کنند. همچنین همزمان با روز دختر نیز برنامه‎ای در ورزشگاه یادگار امام (ره) برای تمامی رده‎های سنی و زیر نظر هیئت دوچرخه سواری در نظر گرفته شده است.

هوشیار افزود: در سطح شهر رینک خاصی برای دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد و فرهنگ و جو حاکم در شهر نیز فعلا اجازه‎ی حضور پررنگ را نمی‎دهد.

«سرهنگ علی اسمعیل‌پور»، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان نیز در این خصوص اظهار کرد: در خصوص قانونی و یا غیر قانونی بودن دوچرخه سواری بانوان در سطح شهر هیچ ابلاغیه‎ و بخشنامه‎ای صادر نشده است و از این رو منع قانونی و تاییدی در این مورد وجود ندارد. همچنین به همین دلیل نیز تاکنون برخوردی با دوچرخه سواران خانم در خصوص اقدام و نحوه‎ پوشش نشده است.

حجت‌اسلام رحیم همزبان، کارشناس مذهبی نیز در خصوص شرعی بودن این اقدام اظهار کرد: حکمی در خصوص ممنوعیت راندن دوچرخه و یا هر وسیله‎ی نقلیه‎ی دیگری توسط بانوان در احکام شرعی و اسلامی صادر نشده است و بسیاری از احکام نیز طبق نیازهای جامعه بعدها صادر شده‌اند. پذیرفته شدن این عمل در هر جامعه‎ای به نوع فرهنگ شهر و مردمان آن منطقه بستگی دارد و رد آن به اسم موازین اسلامی درست نیست.

وی بیان کرد: تمامی موارد ذکر شده در اسلام به شرطی جایز است که بانوان تمام موازین اخلاقی را رعایت کرده و با پوشش مناسب و حجاب کامل اقدام به راندن دوچرخه یا هر وسیله‎ی نقلیه‎ی دیگری کنند.

حجت‎الاسلام همزبان خاطرنشان کرد: اصل رانندگی بانوان غلط نیست. بلکه عدم رعایت پوشش مناسب و حجاب است که اقداماتی از این قبیل را نامناسب جلوه می‎دهد.

طبق گزارش فوق، هیچ منع قانونی برای دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد و بانوان می‎توانند با داشتن پوشش مناسب و قوانین راهنمایی و رانندگی دوچرخه سواری کنند. همچنین نبود پیست دوچرخه سواری مختص بانوان و فرهنگ‌سازی به منظور ایجاد محیطی سالم از مواردی است که باید توجه ویژه‎ای به آن نشان داد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32